Har ägnat en del av min tid denna vecka till min personvalskampanj i Kalmar. Har riktat in mig på att dela ut min folder i lägenhetsområden där det går ganska fort att dela ut. Det har blivit några tusen utdelade.
En sak har dock överraskat mig väldigt mycket. För det första så tycks alla känna igen mig, oavsett om det är pensionärer, brevbärare, taxichaufförer, byggjobbare, affärsidkare, kommunanställda, fastighetsskötare eller de boende i området och de vill prata om valet.
Det som överraskar mest är det enorma positiva bemötande jag får av alla. Det är tummen upp mest hela tiden. Det ropas lyckönskningar från balkonger och det görs tummen upp. För att inte tala om alla trevliga samtal jag haft under denna vecka. Det är nästen lite chockartat om man jämför med tidigare valrörelser men väldigt roligt.
Jag tror att valresultatet kan bli en stor överraskning för andra partier.
Av alla trevliga samtal jag haft så drar jag slutsatsen att väldigt många anser att samhället har passerat en punkt där man tagit emot för många människor från främmande kulturer och med en religion som man inte gillar.
De boende i dessa områden har under de senaste åren fått pröva på det mångkulturella samhället på sin egen bakgård och det har nog varit en annan erfarenhet än den som flera av 7-klöverns politiker haft visioner om. Ett betydligt otryggare samhälle. Områden med högre andel utrikes födda växer nu fram i en rask takt och svenskar som bott i dessa områden i decennier känner att trivseln sakta men säkert tas ifrån dem.
Skillnaden är också markant mellan områden med bostadsrätter och områden med uteslutande hyresrätter. Uppenbarligen lämnar många svenskar områden med hyresrätter för att istället köpa en bostadsrätt i ett tryggare område.
Ett nytt fenomen som jag sett är att människor slänger sin post på golvet vid postfacken i entrén till fastigheten. Det handlar enbart om fastigheter med hyresrätter. Det kan röra sig om reklam eller samhällsinformation eller tidningen Kalmarposten som bara slängs. Uppenbarligen anser dessa hyresgäster att fastighetsskötaren skall ta hand om deras post. Hur är man funtat om man gör så?
Kalmarhem Funkabo.
Jag har lyssnat på många boenden som öppnat sina hjärtan under denna vecka och det kommer sannolikt bli fler under de kommande veckorna.
Det stående och genomgående budskapet från dem har varit det måste bli en förändring!
Efter denna vecka börjar jag faktiskt tro att socialdemokraten Johan Perssons starka ställning i kommunpolitiken börjar vika. Ett valresultat ännu en gång på runt 45 procent för socialdemokraterna i Kalmar känns ganska avlägset om jag bedömer det efter de samtal jag haft den senaste veckan.
Not in my backyard har kommit till Kalmar på allvar.
Känslan är att Socialdemokraterna kommer tappa flera mandat i Kalmar kommunfullmäktige!
Jag träffar också andra i dessa områden. De blickar jag fick från sunnimuslimer var allt annat än trevlig. Om blickar kunde döda.
PS
Efter ca 2 månaders väntan fick jag igår en pdf-file med en annons/affisch skapad av Sverigedemokraternas kommunikationsavdelning för min personvalskampanj. Jag hade faktiskt gett upp hoppet att jag skulle få något som är godkänt av partiet. Tråkigt att jag inte fått den tidigare då kunde jag tryckt upp affischer. Nu får jag istället köpa annonsplats i media så långt de ekonomiska resurserna räcker.
Ännu en gång ett stort tack till de som gett ett bidrag till min personvalskampanj. Om jag skall bedöma efter det bemötande jag fått när jag delat ut foldrar så kommer det gå bra.

Sigge
24 augusti 2018 08:22
En dagsaktuell frågeställning som kanske även smålänningar kan vara med och tycka till om. Det handlar om hur svenskarnas sjukvårdsresurser ska fördelas. Svensk sjukvård med långs vårdköer, brist på personal mm.
Svårt hjärtsjuke Ahmad Al-Ali har åkt in och ut på Sus (Malmö) sedan han kom till Sverige och sökte asyl för ett år sedan.
Han behöver en hjärttransplantation för att överleva men kan inte få det utan ett permanent uppehållstillstånd.
Det stygga Migrationsverket har avslagit asylansökan och beslutat att Ahmad Al-Ali ska återvända till Libanon.
Ahmad Al-Ali har både släktingar och vänner i Malmö som "kämpar för" att han ska få uppehållstillstånd och en hjärtoperation.
Då inställer sig några frågor:
- finansierar släktingarna och vännerna i Malmö operationen/sjukvårdsbehandlingen eller förväntar de sig att värdlandet Sverige ska betala detta?
- varifrån ska han få ett nytt hjärta? Ska någon av släktingarna/vännerna offra sig eller ska svenskarna tillhandahålla detta?
Källa:
https://www.sydsvenskan.se/2018-08-23/hjartsjuke-ahmad-ar-doende-ska-utvisas-i-september
Hacke
24 augusti 2018 08:53
Fantastiskt roligt att höra om de reaktioner du möter ute i samhället Thoralf.
Också jag märker hur folk i gemen nu äntligen tycks ha nått tipping point. Min egen vändpunkt kom redan i början av 70-talet.
Man behövde inte miniräknare precis för att förstå vart vi var på väg redan då, inte minst när det gällde den importerade maffialiknande brottsligheten, missbruket av våra sociala skyddssystem med mera.
Tyvärr är jag inte särskilt optimistisk trots sd:s snabba tillväxt.
Det behövs enormt radikala åtgärder om vi ska hitta tillbaka till något som åtminstone liknar det Sverige vi kände en gång.
Nollvison och massrepatriering är ett måste. Frågan är bara hur det ska gå till.
Kurtan
24 augusti 2018 09:03
Bra!
Kämpa på Thoralf. Snart vinner vi vanliga svenskar mot pk-politiker och media hycklarna...
Om man ser på situationen med de senaste decenniernas massinvandring från 'rymden' så att säga, ser jag denna som en 'vaccinerings spruta' som vi har fått mot en dödlig sjukdom.
Svenska befolkningen, och för den delen i andra länder, börjar bilda 'antikroppar' för att bekämpa det dödliga viruset. Dessa 'antikroppar' är i form av alternativ media som berättar sanningen samt individer som du som tar upp kampen.
Hoppas bara att den 'injektion' vi fått som 'vaccin' mot detta inte var en dödlig dos... Det kommer visa sig snart med som första steg valet den 9 september...
Lycka till!
Toni Erdmann
24 augusti 2018 09:16
Thoralf, du kommer göra bra val i Kalmar är jag övertygad om. Kul med så mycket positivt bemötande, vindarna har vänt. Folk är trötta på alla fripassagerare som tär på välfärden och mångkulturens utbredning i alla sammanhang. I Skåne ska man hålla ett särskilt öga på Hörby kommun. Där tror jag att SD kan komma till makten och bli största parti med bred marginal.
När argumenten tryter hos 7-klövern kommer alltid frasen - Alla människors lika värde. Är Raoul Wallenberg och Usama Bin Laden lika mycket värda? Nåväl, när kommer principen alla mandats lika värde att gälla kan man undra.
hebbe
24 augusti 2018 09:23
OT. Inlägg efter inlägg har du påpekat hur islamiseringen sprider sig i det svenska samhället. Igår hörde jag från en nära vän som jobbar på Linnéuniversitetet att de inte ska få lägga tentor på dagar då främmande religioner har något slag av högtid.
Fantastiskt, eller hur?
Thoralf Alfsson
24 augusti 2018 09:32
Det skall jag kolla med en vän som jobbar där.
Botte Botvid
24 augusti 2018 09:38
Skulle kryssa Thoralf om jag bara finge här i Göteborg. Efter att ha följt dig ända sedan Fanerdun för 12 år sedan, så är min slutsats att du troligen är Sveriges nyttigaste lokalpolitiker alla kategorier. Kalmarborna har mycket att tacka dig för.
Ditt lokala engagemang för Kalmar i egenskap av Sverigedemokrat, har gjort mycket för partiet även på riksplanet. Inte bara det att du har fått kalmarbor att rösta på SD i riksdagsvalet; du har motiverat väljare från Treriksröset till Ystad att rösta på sverigedemokraterna.
När SD petade dig från valbar plats 2014 blev jag både förvånad och besviken. Så mycket som du betyder för Sverige i allmänhet och SD i synnerhet.
Ville bara säga det.
Hälsning från en göteborgare i Göteborg
Hacke
24 augusti 2018 09:44
Sveriges status som bananrepublik cementeras allt fastare.
Vågar man ens spekulera om mörkertalet kring detta totalt negligerade och hårresande problem med flera identiteter. Är tämligen säker på att du kommer att motionera om detta när du är tillbaka på din rätta plats Thoralf ;-)
https://www.svd.se/samma-person-atta-identiteter
Thoralf Alfsson
24 augusti 2018 10:44
Om jag får möjlighet så kommer jag göra det.
Hebbe
24 augusti 2018 10:09
Det var ett förslag från universitetet som inte gick ut till alla medarbetare utan endast en utvald grupp. Sen fastställs dessa lokala regler för examination och ingen annan kan yttra sig
Sven
24 augusti 2018 10:27
Bra jobbat.
Alla SD kandidater borde köra en personvalskampanj, och inte bara hänga med. Jag tror att du kommer att peta ned ngn som tror sig ligga på "säker" plats.
SD kansliet i Stockholm borde skaffa in fler medarbetare nu. 2 månader för en affish, och jag fick aldrig mina SD valsedlar (skrev namnet själv på en blank sedel). De hinner inte med.

Christer
24 augusti 2018 10:29
Den svårt hjärtsjuke Libanesen Ahmad förvägras ett hjärtbyte på de svenska skattebetalarnas bekostnad. Att han har ett taskigt läge kan ingen förneka, men att Sverige har ett ansvar är bara ett feltänk.
Det är så lätt att vara generös med andras pengar, MP och V är partier som utvecklat denna konst till att låta som det mest självklara. Det är sådant som SD och Thoralf får agera bromskloss för i Riksdagen framöver. Rättvisa och ekonomiskt ansvar skall råda när man handskas med skattemedel.
Jag tänker på hur politiska skeenden beskrivs i media utan att man ger en korrekt bakgrund. Donald Trump fick mycket skit av HBTQ-rörelsen för att han inte ville ha dom i den amerikanska krigsmakten. Sakfrågan kom delvis att handla om "visselblåsaren" Bradley Manning som släppte en massa hemligstämplat material till media. Han begärde under rättegången att få göra en könskorrigering för att han kände att han egentligen var en kvinna. Arbetsgivaren (staten) kan enligt lag inte förvägra ett könsbyte, och Bradley blev Chelsea på operationsbordet. Kostnaden för de amerikanska skattebetalarna uppgick till mer än 1 miljon dollar! Det var det president Trump reagerade på. "Vill ni byta kön får ni hitta en annan finansiär" menade han.
Det är detta sorts "tänk" som jag hoppas breder ut sig bland Riksdagens ledamöter efter höstens val. Som grädde på moset hoppas jag på en rejäl tillnyktring vad det gäller islam också. Vill man bygga moskeér och syssla med böneutrop har man hamnat i fel land.
jag
24 augusti 2018 11:11
Kul att höra Thoralf. Märkte också skillnaden när jag såg utfrågningen av Jimmie Åkesson i Vårgårda. Bästa intervju jag sett med honom. Finns på youtube.
Björn Larsson
24 augusti 2018 11:15
I Malmö är alla portar låste, av förklarliga skäl.
Thoralf Alfsson
24 augusti 2018 13:14
Alla partier i Kalmar får en tagg så man kommer in i alla fastigheter som tillhör det kommunala bostadsbolaget Kalmarhem.
I de centrala delarna av staden är det också låsta entréer.
Björn Larsson
24 augusti 2018 11:18
Personvalsaffisch "godkänd av partiet"!?? Är SD-toppen så paranoid och partimakten så totalitärt centraliserad? Jag vill inte leva i ett land som är organiserat på samma sätt och kommer därför INTE att rösta på SD i riksdagsvalet, bara i kommun och landsting.
Thoralf Alfsson
24 augusti 2018 13:15
Synd! Då röstar du för stor invandring och islamisering istället. Tycker du att det är bättre?
Niklas R
24 augusti 2018 11:21
@Sven
Det ska finnas valsedlar i röstlokalen. Varför gjorde det inte det?
Stig
24 augusti 2018 11:32
Du har verkligen gjort dig förtjänt av en riksdagsplats. Det finns förmodligen ingen annan, oavsett parti, som arbetat så hårt för sitt parti.
Fick igår SD:s valreklam där Björn Söder visar SD:s 100% PK i synen på Ryssland. Synd att SD saknar intelligens, mod och kunskap.
SM811
24 augusti 2018 11:51
Från en kommentar i Samhällsnytt.
OT: Miljö bomb!!!
Isabella Lövin har flugit för 1,5 miljoner kronor under senaste mandat perioden.
Hon åkte till blir.a till New York där en resa gick på 38 590 kr. Hon åker i snitt på resor som kostar 28 000 kr. Hon lever som hon lär??? Miljö mupparna är de största politiker bedragarna i hela riksdagen . Dum Svensson röstar kvar dessa bedragare!!!????
Lena1
24 augusti 2018 12:18
Lycka till Thoralf, du är värd en plats i Riksdagen!
Annat ämne: Nigel Farage går tillbaka till en kampanj för att skynda på Brexit. Häxan Theresa May har inte åstadkommit annat än problem och förhinder för att få igenom det brittiska folket röstade för.
https://www.youtube.com/watch?v=xMynKiZ95qo
Lena1
24 augusti 2018 12:21
ytterligare en länk om Nigel Farages inträde i politiken igen:
https//www.youtube.com/watch?v=mlHilk6qhquU
SM811
24 augusti 2018 12:24
Per Gudmundsons svidande avslöjanden om finansminister Magdalena Anderssons lögner.
http://soldatmamma.blogspot.com/2018/08/per-gudmundsons-svidande-avslojanden-om.html
Kalle
24 augusti 2018 12:59
För mig är du Mr.SD Läser ofta din blogg.
Läser nästan aldrig SD:s egna sidor.
Det händer inte mycket där.
Hoppas verkligen att Du kommer in i Riksdagen.
Du behövs verkligen där för sveriges framtid!!!
Thoralf A
24 augusti 2018 13:30
C Andersson
Din kommentar publicerar jag inte med den länken.
Bulle
24 augusti 2018 13:36
Det ser ut som en skamfläck i Kalmarhems lägenheter. Inte förvånad med tanke på det pack de tar in.
C Andersson
24 augusti 2018 13:53
@Thoralf A 24 aug 13:30
Det var inte min tanke. Jag tänke att du själv skulle skriva i ämnet. Länken var bara ett tips riktat till dig. Jag tror inte det skadar att informera dina läsare hur man skriver på en blank valsedel. Likaså hur man agerar på lämpligast sätt om man upptäcker att det fattas valsedlar i vallokalen. Eller om det finns annat att anmärka på i lokalerna.
Thoralf Alfsson
24 augusti 2018 15:13
Det var inget fel på din text eller budskapi kommentaren. Jag instämmer med det och kanske skriver något om detta.
Problemet var länken. Hur man beställer valsedlar från ett annat parti.
Björn Larsson
24 augusti 2018 14:02
Nä, jag röstar för återvandring istället. Totalitära paranoida politiker är det allra värsta som finns genom världshistorien. Jag hoppas att SDs gräsrötter sparkar sin partiledning på nästa årsmöte.
Cosmik Debris
24 augusti 2018 14:07
"Regimen hotar med straff för ”förrädare” vars twittrande i myndigheternas ögon bidrar till valutaraset[...] Förtrycket av kritiska medborgare och landets ekonomiska kollaps har sin grund i samma attityd – en tro på att allt kan kontrolleras av staten."
Stefan Löfven eller Morgan Johansson?
Nej, inte den här gången. Recep Tayyip Erdogan är inte så dålig han heller.
sann miljövän
24 augusti 2018 15:01
Isabella Lövin (Mp) väljer flygplan istället för kamel.
Lever inte som hon lär!
Källa: Samhällsnytt (tidigare Avpixlat)
Klimatminister Isabella Lövins lyxflygnota: 1,5 miljoner kronor – ”Vill känna mig fräsch”

Viveka
24 augusti 2018 15:38
Thoralf! Önskar dej all lycka till i valet! Kalmarbor; gör en insats och Kryssa Thoralf in i riksdagen!
Till alla sverigevänner;
Var öppen vem du tänker rösta på, försök att övertyga minsts en person till att rösta SD.
Skälen är många;
Folkutbytet som pågår i Sverige. Häromdagen åkte jag kollektivtrafik, en lokalbuss i Lund. Vi var tre svenskar och resten invandrare av olika sorter i en fullsatt buss. Många slöjbeklädda.Trenden likadan på andra håll.
Alla bidrag som delas ut, gratis tandvård till illegala,
för vård som inte kan anstå. Svenskar får själv betala (dom som kan).
Orättvisor. Våra nya svenska fattigpensionärer, inte minst kvinnor.
Flyktingar som går före svenskar i bostadsköer m m. Titta på de ensamkommande, knappast fattiglappar precis. Nya fina sportkläder, dyra mobiler. Gratis resor. Gratis bostad och försörjning. Öppna hjärtan-politik.
NoGo-zoner. Bilbränder. Skjutningar, knivskärningar, mord. Hedersvåld. Balkongflickor. Böneutrop.
Sjunkande skolresultat. Tystnadskultur. Otrygghet som sprider sig.
Vill vi att Sverige skall fortsätta i samma riktning? Alla begriper väl! Detta måste få ett stopp!
Varken S eller Alliansen har lyckats göra något åt utvecklingen. Nu är det dags att pröva något nytt! Rösta SD.
Ölandsbonde
24 augusti 2018 16:02
Problemet med droppad oönskad post är mycket lätt att lösa om hyresgästerna är normala. Bara att ställa ett sopkärl i entrén märkt "endast för papper". Och när den är full kan vaktmästaren rulla bort den och tömma.
Börjar hyresgästerna slänga sina sopor däri fungerar det inte.
Pamp
24 augusti 2018 16:27
Carl Bildt försvarar Isabella Lövin och säger att han alltid arbetade på planet när han var utrikesminister (Business class).
Cosmik Debris
24 augusti 2018 16:28
Tino:
"Vi ska ha en MP-frälse som kör smutsiga bilar för att de måste flytta "väldigt, väldigt tunga stenar" och måste flyga lyxflyg för att komma fram fräsch, men som samtidigt vill att vanligt folk ska åka lådcykel när de storhandlar. "
Mitt i prick.
a
24 augusti 2018 16:40
lycka till i valet thoralf en sån som du skulle behövas i min kommun också
Ölandsbonde
24 augusti 2018 16:59
Björn Larsson
Det är väl självklart att ledningen för det parti man driver personvalskampanj för måste godkänna valmaterial.
Tänk till lite, hur det skulle vara om det inte var så.
Attackerade Åkesson-inte omhändertagen
24 augusti 2018 17:20
– Det finns någon risk för fortsatt brottslighet.
I nuläget kan jag inte säga något om uppsåtet, om personen hade något på sig eller hur nära han var, säger Anders Sjöberg, polisområdeskommunikatör i Örebro län till Aftonbladet.
http://www.gp.se/nyheter/sverige/ung-man-försökte-attackera-åkesson-1.7855531
Verkar ok då det bara är en Sverigedemokrat som attackerats.
Callf
24 augusti 2018 17:55
Instämmer i Botte Botvids kommentar till 100%
Putte
24 augusti 2018 17:59
Jag var och röstade idag. Ett kryss till Thoralf.
Oscar
24 augusti 2018 18:07
@Hacke @Björn Larsson
Jag är också av åsikten att det behövs radikalare åtgärder.
Därför anser jag att rösta Alternativ för Sverige i riksdag SD i kommun och landsting så får man ut det mest optimala den 9:e september.
Och hoppas på att det kan bildas ett nationellt block efter valet.
Frank
24 augusti 2018 18:25
... for what is a man
what has he got?
if not himself
then he has naught
... to say the things
he truly feels
and not the words
of one who kneels
... the record shows
i took the blows
and did it MY WAY
Christer
24 augusti 2018 18:33
Thoralf! En kommentar som jag postade vid 10-tiden på vanligt sätt till din blogg bara försvann! Vad hände? Har aldrig hänt förut, och jag tror inte att den var "olämplig" heller.
Thoralf Alfsson
24 augusti 2018 18:44
Har varit stressad idag och trodde att den först var spam men nu har jag börjat läsa kommentarerna och ser att det inte var spam ;-)
lars johansson
24 augusti 2018 18:59
Intressant inlägg från Sigge,
ska en person som inte har uppehållstånd här gå före en svensk med samma problem,en person som betalt in massor av pengar för att få en kvalificerad vård? Klanen verkar inte vilja betala utan denna räkning ska betalas av skattebetalarna! Helt sjukt.
http://tpdc

C Andersson
24 augusti 2018 19:34
Får det se ut hur som helst i en vallokal? Jag hade ärende till City-Gross och passade på att se hur det var ordnat med förhandsröstningen. Det var minst sagt bedrövligt med insyn från alla håll och kanter. Jag försökte ställa frågor till valförättarna men fick inga riktiga svar. Det var 'jag tror', 'jag tycker' eller 'det kan jag väl aldrig tänka mig'. Jag klagade på 'vallokalen' vid förra valet och hade hoppats på att de hade slopat City-Gross. Det är omöjligt att skapa en vallokal värd namnet mitt ute på golvet utan väggar och eget eget tak.
Så jag fortsatte till köpcentrumet. Där var det bättre men inte heller där var det riktiga väggar eller eget tak. Jag frågade om det kunde vara säkra på det inte gick att placera en kamera i fackverket. Den manlige valförättaren svarade att de de hade kontrollerat att det inte fanns någon kamera. Hur gjorde ni då frågade jag och hur ofta gör ni det? Jag svarar inte på dina frågor svarade han och hänvisade till valnämnden.
Sedan åkte jag till medborgarhuset. En liten lokal med två skärmar och två förtjusande damer och en herre. Väl skärmade. Ingen insyn där inte. Som sagt ganska litet och blev det kö fick de köa utanför. Kom det någon i rullstol så fick de andra vackert vänta utanför.
Alla tre valställena hade valsedlar från alla riksdagspartier. Alltid något.
Robban
24 augusti 2018 21:03
Du är en klippa Thoralf!
Hoppas du lyckas komma in i riksdagen!
Frågan är bara om det räcker!
Min gissning är att det kommer krävas rejäla nypor för att demokratiskt kunna lösa de problem vi står inför!
Observer
24 augusti 2018 22:27
Fantastiskt glädjande att höra om den positiva stämningen du uppever! -Visst är förändringens friska vindar härliga!
Du har en stor del av förtjänsten Thoralf.
Mycket sällan har vi fått se en politiker så engagerad och rak och genomärlig o trevlig som vår Thoralf!!!
Fantastiskt roligt.
Uppgiven
25 augusti 2018 10:25
Angående de som slänger reklam och liknande på golvet...
Det finns en enkel förklaring:
Det är helt enkelt en sämre sorts människor som beter sig på det sättet.
Åke
25 augusti 2018 14:00
Jimmie Åkesson får mothugg av klimatforskare idag i media.

Björn
25 augusti 2018 16:37
Sigge fre 24/8 08:22. Jag har under många år varit blodgivare och 3 - 4 ggr varje år lämnat ca 4 dl blod/tillfälle. Jag har nu för en tid sedan slutat med detta. Anledningen är bla det du beskriver.
För nu flera år sedan var jag en dag och lämnade blod. Dagen efter inträffade i huvudstaden en knivskärning i samband med bråk mellan utländska gäng. Bla en skadades så svårt att han hamnade på akuten och sen dog efter någon dag. På sjukhuset hann man hälla i honom ca 14 l blod innan han dog. Det är ungefär vad 30 blodgivare har lämnat.
Då jag fick reda på detta började jag fundera på vad jag sysslade med. Som blodgivare får man ju inte välja och det är väl i grunden ok. Men med alltfler skadeskjutningar och knivskärningar bland de utländska pensionsräddarna så ledsnade jag på att lämna blod.
Jag vill helt enkelt inte att någon av dessa, som i friskt tillstånd föraktar mig och samhället, ska få mitt blod.
Landet behöver blodgivare. Sjukhusen skriker efter blod. Men jag har ledsnat.
Man kan ju bara undra hur många som har fått kliva åt sidan i sjukhuskön för att Ahmad AL-Ali ska få sina behandlingar.
Pecka
26 augusti 2018 01:02
@ölandsbonde så du tycker det är fastighetsskötarens uppgift att slänga folks oönskade post?? Det brukar finnas något som kallas miljöhus i ett flerfamiljshusområde. Kanske han isåfall även kunde gå upp till folk och sätta på kaffe och torka folk i stolsgången efter morgonbestyren ??
Sigge
26 augusti 2018 09:40
Som uppföljning till
"Björn", Lördag 25 aug 16:37
Ja,jag förstår dig väl.
Hans asylskäl är alltså endast att han behöver medicinsk behandling.
Det är också så att han inte bara behöver operation och ett nytt hjärta, utan även livslång behandling. Naturligtvis i Sverige.
Enligt den nya lag som infördes 2016 ges numera enbart tillfälliga uppehållstillstånd och ett sådant skulle enligt Migrationsverket inte hjälpa Ahmad.
Orsaken till det är att hjärttransplantationer bara beviljas personer med permanent uppehållstillstånd, och förklaringen till det är i sin tur att en hjärttransplantation kräver livslång eftervård och medicinering, och att det inte kan garanteras den som lämnar Sverige.
http://www.skd.se/2018/08/24/lagen-gor-att-han-inte-kan-fa-nytt-hjarta/