Under de senaste 7 dagarna har det kommit 2 361 ensamkommande barn enligt Migrationsverket. Många tror att dessa barn kommer från Syrien i huvudsak. Men så är inte verkligheten och det är också något som svensk media vägrar informera svenska folket om!
Faktum är att mindre än 10 procent av dessa unga män kommer från kriget i Syrien. Hela 75 procent kommer faktiskt från Afghanistan. Ett land som inte har något pågående krig. Pullfaktorn i Afghanistan är med andra ord väldigt stor!
Eftersom den sittande regeringen inte vill förändra något i invandringspolitiken kommer pullfaktorn bestå. Det innebär med stor sannolikhet att antalet så kallade ensamkommande barn kommer öka dramatiskt. Att komma från ett underutvecklat land till Sverige där allting serveras på silverbricka kan bara leda till en sak. Att fler vill bli serverade på silverbricka.
Vad gör den rödgröna regeringen när det kommer 10 000 ensamkommande varje månad? Hur många måste det komma i veckan innan Stefan Löfven begriper att det är en katastrof.
Skattebetalarna i Sverige har inget ansvar för människor i andra länder. Våra politiker har ett ansvar för den egna befolkningen i första hand, sedan kan vi i mån av möjlighet hjälpa andra människor i världen men då i första hand i sina egna länder eller närområden.
s29
14 oktober 2015 22:00
löfvens ansvar är väl först och främst gentemot bilderberggruppen.
J B Doe
14 oktober 2015 22:14
Man måste beundra dessa gossebarn som på egen hand kan ta sig tusentals mil genom det ena landet efter det andra, utan pass och med obefintliga kunskaper i geografi, inga pengar och inga språkkunskaper. Vi kan nog vara lugna för att de även i sinom tid fixar till våra pensioner.
Thoralf Alfsson
14 oktober 2015 22:27
J B Doe
Jag sa tidigare ikväll till Anders E att vi inte behöver oroa oss över pensionerna om ca 10 år! De nya svenskarna kommer att ha räddat Sverige från alla olyckor och landet kommer blomstra så pass att alla pensionärer kommer bli miljonärer på gamla dagar.
För inte satsar ett så rikt land mindre på sina pensionärer än vad man gör på de ensamkommande barn från Afghanistan!
Biggan
14 oktober 2015 22:32
"ont ska med ont fördrivas" säger ett gammalt ordspråk. Snart dags att ta till dessa primitiva åtgärder mot regeringen innan de har lagt landet i ruiner..
Lennart Andersson, Göteborg
14 oktober 2015 22:32
Det kommer inte att finnas några pensioner kvar att kunna oroa sig för. :(
Tobias
14 oktober 2015 22:34
Nu får det vara slut....skattefuskar så mycket jag kan och flyr landet om några år
World Traveller
14 oktober 2015 22:37
Det är likadant med alla ''eritreaner'' som det är med ''syrierna''. De som påstår sig komma från Eritrea är troligen till största delen från Somalia.

Lotta
14 oktober 2015 22:38
När man lyssnar på rapporteringen om den rådande totalinvandringen av ekonomiska lycksökare slås man av den totala bristen på verklighetsförankring. Visste man inte vad det handlade om kunde man få för sig att landet mobiliserade för att tillfälligt ta emot människor som drabbats av en övergående naturkatastrof. Det handlas in sängar och andra förnödenheter och pratas om att inhysa migranterna i tält. Tält i oktober. Varför inbillar man sig att lyxmigranterna som ratar herrgårdar skulle nöja sig med att bo i tält? När 7-klövern drar sitt mantra om att "vi" och hela Europa måste ta vårt ansvar för "flyktingarna" tycker jag SD borde ta upp varför Europa har ett ansvar som Saudiarabien och andra närliggande länder saknar. Man borde också fråga hur många länder, som inte befinner sig i krig det krävs att man reser igenom innan man tappar epitetet flykting. Till sist önskar jag att man även tar upp varför 7-klövern som ofta använder det uttjatade mantrat "Sverige har skrivit under en massa konventioner som inte kan brytas" inte håller lika hårt fast vid att Dublinförordningen och Schengenavtalet skall hållas.
Lassekolja
14 oktober 2015 23:10
"Skattebetalarna i Sverige har inget ansvar för människor i andra länder." Allt övrigt är frivilligt, genom politiska beslut.
Exakt vad (den riktige)professorn Lars Trägård sa häromdagen i Studio 1. Hur många tror att detta vansinne hade fortgått om svensk media hade gjort sitt jobb?
Jag spricker snart av frustration av att se ynkryggen Morgan Johansson stå i TV och försvara galenskapen istället för att omgående sätta ned foten, d.v.s så gott som stänga gränsen!
Förb--e dj--la media, hoppas dom blir uppsagda hela bunten! Hur kan man "inte inse" att vi står inför en välfärdskollaps när vi skattebetalare varje dygn skall lyfta 1000-2000 ekonomiska migranter från 0 till svensk standard?
http://www.samtiden.nu
Var är flyktingbrudarna?!
14 oktober 2015 23:51
Jippo idag i Kärrtorp som i vanlig ordning hyllas i TV
Hammarby fotbollstjejer tränar ihop med sk ensamkommande flyktingbarn (endast vuxna pojkar).
Ingen ställer frågan,
Var är flyktingbrudarna?!

Göta
15 oktober 2015 00:00
TYCKER FAKTISKT LITE SYND OM LÖFVEN
Gång på gång avslöjar stackars Löfven att han saknar all kompetens för sin nuvarande befattning. Här är ett typiskt tragikomiskt exempel på detta, fångat av Julia Caesar i Krönikan "Belägrat Land", Snaphanen.
Löfven får följande fråga av Tomas Ramberg, inrikespolitisk kommentator på SR Ekot: "Du säger att Sverige förbereder sig inför en krissituation, vad vill du säga med så dramatiska formuleringar?”
Löfven svarar med detta floskelrika nonensdravel:
“Ja för det första att vi vi står mitt upp i det jag menar allvar också när jag säger, när jag uttrycker ett ett stort tack till alla människor som gör en sån fantastisk insats för det är en humanitär insats det är precis som med migrations- och justitieministern just sa. Vad vi gör egentligen är att vi räddar liv när människor som kommer från bomber från … från mördande från förtryck … dom har sina liv i spillror. Vi Vi hjälper dom å då är det en, det är en stor humanitär insats och det självfallet då när vi nu ser … det antalet människor som behöver det, som söker det skyddet så är det en en en av dom största humanitära insatserna. Och att vi står inför en krissituation de det är ju bland annat därför jag, vi redogör för nu idag att vi också förbereder för en situation där vi kan behöva förlägga människor tält därför att … vi står upp för den den humanitära … flyktingpolitiken asylrätten men vi ser ju också vi kan ju inte blunda för det faktum att vi har fler än vi någonsin har tagit emot på så kort tid och då ska vi kunna ge dom tak över huvudet. Då är det…då kan det kan det komma att behöva annat.”
http://snaphanen.dk/2015/10/11/sondagskronika-belagrat-land/#more-184329
Tja, hur ska man bemöta ett sådant "uttalande" av vår Herr Statsminister?
Eftersom "uttalandet" talar för sig självt, fordras ju inga ord, utan det bör räcka med ett enda tecken, på en enda rad, nämligen:
????????????????????????????????????????????????????????????????????
_______________________________________________________________
Vi, som inte dagligen enbart stirrar oss blinda på vår svenska Falsk-TV:s ensidiga vänsterpropaganda, utan också hämtar FAKTA-baserad info från lite mer trovärdiga källor från olika delar av världen via webben, vi VET följande:
Ca 75 procent av "flyktingarna" är vuxna män i 20-40 årsåldern i god kondition, och nästan alla försedda med moderiktiga kläder samt både pengar och iPhones. Endast 12-13% procent är kvinnor och 12-13% är barn (trots att både Falsk-TV och Falsktidningarna gör så gott de kan för att leta upp barn och kvinnor att placera allra närmast kameran för sina propagandabilder).
Vi VET också att:
Långt ifrån alla bland massorna kommer från det krigshärjade Syrien. Endast ca
30% av dem är därifrån, vilket inte alls behöver betyda att samtliga av dessa kommer DIREKT från det krigshärjade Syrien. Många syrier har i åratal bott och arbetat i andra länder utan "några bomber och liv i spillror". Till exempel i Turkiet, där familjen med den stackars lille 3-årige drunknade pojken bodde sedan FLERA ÅR tillbaka, med egen bostad i en av Turkiets större turistorter, och där den numera människosmugglar-misstänkte pappan även hade ett jobb sedan flera år.
!
15 oktober 2015 00:54
Samisk kultur finns och den bör försvaras,
enligt kulturminister bah kunke (inslag på tv om samer ikväll)!
Svensk kultur kan hon dock ens inte definiera!
Malte the Swede
15 oktober 2015 00:57
Det är inte konstigt att kulturministern Bah Kunke inte vet vad svensk kultur är.
Hon är inte svensk.
Blåsippan
15 oktober 2015 02:07
Jag tycker Jimpa var superb i Riksdagsdebatten igår. De andra satt kvar i sandlådan. Till Mattias som är en flitig besökare här inne vill jag bara säga: Det är OK att vara korkad men du behöver ju inte överdriva varenda gång.

Cosmik Debris
15 oktober 2015 02:19
Annat ämne: En liten kvällsfundering.
Malmös värsta målvakter juli 2014
1.Adnan Abdulaziz, 41 år, 3 866 bilar
2.Majid Wandi, 53 år, 3 835 bilar
3.Jalal Baltaj, 52 år, 2 569 bilar
4.Ibrahim Sabih, 29 år, 1 929 bilar skuld 41,1 miljoner
5.Yousif al-Itabi, 24 år, 817 bilar
6.Mayssam Al Hellani, 30 år, 558 bilar
7.Ibrahim Mahmoud, 28 år, 352 bilar
8.Kamal Hussain, 30 år, 105 bilar
9.Ahmad Kahlid, 51 år, 80, bilar
10.Bilal Diab, 31 år, 16 bilar.
Tio bilmålvakter ”äger” alltså sammanlagt 14 127 bilar. Är dessa tio bilmålvakter kriminella?
Om ja, vad är då de 14 127 som anlitar dessa bilmålvakter?
Vidare, hur många tror ni är inblandad i varje bil eller är beroende av varje bil? En försiktig gissning är att bakom varje bil hittar man tre personer (familj m.m.) som är beroende av bilen.
14 127x 3 = 42 381
43 281 personer är en medelstor svensk stad där alla är inblandade i kriminell verksamhet. Problemet är att alla dessa tydligen befinner sig i Malmö. Det är fullständigt katastrofalt för ett rättssamhälle och ödelägger alla tankar om ett fungerande solidariskt samhälle.
http://teknikensvarld.se/var-tionde-bil-i-malmo-ags-av-tio-bilmalvakter-116814/
http://www.friatider.se/har-ar-sveriges-varsta-bilmalvakter
Edit: Efter att ha läst Teknikmagasinet måste antalet uppdateras till 16 401 bilar.
16 401x3= 49 203
Folkmängd Malmö 280 415 (2010-12-31)
matspp
15 oktober 2015 05:49
Tror alla förstår att Svensken håller på att bli utrott och att inbördeskriget kommer förr eller senare. Kan stoppas genom noll i invandring och repatriering eller med vapenmakt bara att välja
Demokratur
15 oktober 2015 06:08
The End....
Fredde
15 oktober 2015 06:44
Ingen vill ha nyval utom SD. Risken ( enda chansen att rädda Sverige enligt min mening ) är att SD blir största parti! Tror 7 klövern försökt i sim makt att förhindra ett nyval.
Thoralf eller ngn annan: vad tror ni händer om det blir nyval eller val 2018 och SD blir största parti. Kommer man låta Jimmy bli stadsminister? Eller kommer övriga 7 klövern att sätta landers lagar ur spel?
Batikhane
15 oktober 2015 07:21
Om detta håller i sig, så måste det väl innebära att det kommer fler Afganska hanar än det föds svenska pojkar varje år?! Jag har för mig jag läst någonstans att det föds ca 40-50000 svenska pojkar varje år?? Tar man Thoralfs siffror(1760 X 56 veckor = 98500 st Afganska Skäggbarn! Detta landet är kört tyvärr..
Tiketike
15 oktober 2015 08:38
Göta Torsdag 15 okt 00:00 "Ca 75 procent av "flyktingarna" är vuxna män i 20-40 årsåldern i god kondition, och nästan alla försedda med moderiktiga kläder samt både pengar och iPhones. Endast 12-13% procent är kvinnor och 12-13% är barn (trots att både Falsk-TV och Falsktidningarna gör så gott de kan för att leta upp barn och kvinnor att placera allra närmast kameran för sina propagandabilder)."
Den fördelningen stämmer bra med vad jag ser på Stockholms central där jag passerar 2 ggr per vecka.
Jag har till och med sett någon korkad förklaring till varför det är så många män, det skulle bero på att de orkar att resa längre, medan kvinnor och barn får vila och vänta.
Borde det inte vara de svagaste som behöver hjälp mest, och inte de som står och röker och pratar i sin mobil på Centralen?
SD kommer meddela något viktigt idag kl 13.00
15 oktober 2015 08:40
https://www.facebook.com/Sverigedemokraterna-676246449160270/
Har själva personligen lobbat för detta i flera år som Chang Frick spekulerar om på Twitter:
Chang Frick @ChangFrick 8 timför 8 timmar sedan
Om det är så att Sverigedemokraternas valberedning föreslår delat partiledarskap imorgon, kom ihåg var ni läste det först...
Göta
15 oktober 2015 08:56
@Fredde (06:44)
Med tanke på de senaste veckornas galopperande vansinnesinvandring från MENA-länder tror jag faktiskt inte längre det räcker att SD blir största parti om Sverige ska kunna räddas.
Om vårt land ska kunna räddas från en total kollaps och införande av sharialagar inom något decennium, krävs nu så omfattande åtgärder att SD behöver ha egen majoritet, dvs minst 51 procent.
World Traveller
15 oktober 2015 09:50
Det är lätt att bli negativ och ge upp hoppet men vi får väl ta oss i kragen och slänga ut inkräktarna om det kommer till det.
Lena
15 oktober 2015 09:53
@Maja Dacke 23.19
Du hänvisar till mig men det var Lottas inlägg;);).
Däremot har jag läst länken du bifogade till NewsVoice - texten är ju en bomb!
Alla borde läsa vad juristen Michael Zazzio skriver: "Det florerar en form av kamaraderi inom offentlig verksamhet och eftersom åklagare är stadsanställda, så tenderar polisanmälningar och redan inledda förundersökningar mot myndighetsutövare att läggas ned på ett tidigt stadium". Jo, detta har vi sett flera exempel på.
Sedan står: "Polis, Åklagare, JO och JK utgör således en rättssäkerhetsrisk-de sätter rättssystemet ur spel och är per definition RÄTTSHAVERISTER, eftersom de agerar aktivt för att brottsliga myndighetsutövare undkomma lagens långa arm."
Detta är en känga som sinte bara är en känga - det var mycket kraftfullt anklagat. Och att så många rikspolitiker INTE VET heller vad som gäller i lagen.
Som sagt det finns mycket arbete i Sverige i framtiden för att få ordning på saker och ting.
Fredde
15 oktober 2015 09:55
Göta Du har tyvärr rätt :(
Tony
15 oktober 2015 09:58
Vi har så många förståsigpåare bland dom goda,
men inte en enda jävel ställer frågan varför
dom stenrika oljeländerna inte tar något som
helst ansvar för dessa så kallade flyktingar,
och varför det är Europas hela ansvar, och
varför har inte Kina ,Ryssland,Japan med flera
något ansvar för dessa krig? Ryssland och Kina
är dom största vapenleverantörerna till dessa ständigt
krigande länder, men ansvaret får andra ta!?
alf
15 oktober 2015 10:11
Hej Thoralf, det är väl något i din graf som inte stämmer. Du har glömt alla de som flyr från Danmark och Tyskland, de måste väl vara i majoritet!
Harry
15 oktober 2015 10:25
J B Doe
Okunnighetens lampa lyser klart i natten!
Många från Afghanistan kommer från Iran. Att de är 15-18 år är ingen självklarhet. De flesta är över 18 år.
Förkunskaperna är väldigt dåliga. Att de på 2-3 år skall inhämta
åk 9 kunskaper på dessa åren är en utopi. Givetvis finns väldigt få undantag!
På årsbasis kommer vi med nuvarande takt ta emot över 123.000
De kommer att bli en enorm belastning för kommunernas budget.
De kommer att sänka våra pensioner!
Här är lite nyttig läsning för dig:
http://www.tino.us/2015/08/i-realtid-om-misslyckad-integration-av-ensamkommande-flyktingbarn/
Lärare
15 oktober 2015 10:41
Spännande att höra vad SD har på gång!
Delat partiledarskap vore nog modellen. Då kan vi ju vänta oss fler uttalanden från partiet och förhoppningsvis synas mer i media.
Jag tyckte Åkesson skötte sig bra i partiledardebatten. Bra inledning att fråga AKB om hon ville byta regering, kunde inte svara, bara samma trams hela tiden.
Tittar sällan på TV numera, bara samma tjat i varenda kanal dagarna i ända.
Varför tar ingen upp hur pensionärerna i vårt land har det? De är ett släkte som inte gör så mycket väsen av sig, de bara lyder tackar och tar emot den lilla skärva de får för sitt slit ett helt liv.
Dags för SD att upplysa folket vart alla skattepengar går till, inte är det till svenskar som slitit och sliter för brödfödan. Många har det verkligen knapert, och de är dessa som lider i det tysta.
SD upp till kamp, ut med information!
Christer
15 oktober 2015 10:41
Att Sverige står inför en ekonomisk kollaps är tyvärr oundvikligt. Exakt hur är det kommer att se ut är det nog ingen som vet, men troligtvis i samband med en internationell ekonomisk depression. Vår egen fastighetsbubbla blir liksom lök på laxen. Flera faktorer kommer att samverka.
Alla våra välfärdssystem slås ut, ingen sjukvård,inga pensioner och all infrastruktur är utslagen. Ett katastrofläge med soppkök finansierat av våra grannländer, särskilt Danmark (tack!)
Men då tänds en strimma hopp i vårt land, de som har någonstans att fly gör det, och flyttar tillbaka till sina hemländer. Vi som ingenstans har att ta vägen stannar kvar. Åter får vi sakta börja bygga upp vårt land igen, förhoppningsvis lite klokare denna gång.
Mattias
15 oktober 2015 11:13
@SD kommer meddela något viktigt idag kl 13.00
Torsdag 15 okt 08:40
Nja det tror jag inte. Mer troligt att Åkesson tappat modet och avgår med omedelbar verkan. Tänk vad förvånade alla skulle bli ;)
?
15 oktober 2015 13:34
Hur blev syrier afghaner somalier Sveriges ansvar inte Polens ansvar Japans Saudiarabiens?
Ludvig
15 oktober 2015 13:59
Det är bara att konstatera att sanningen är långt ifrån det dom påstår. Man har fått uppfattningen att det nästan enbart kommer flyktingar från Syrien nu. Bra att få veta hur det ligger till.
Cosmik Debris
15 oktober 2015 14:39
I Teknikens Värld kan man dessutom läsa:
Förr i tiden betalade nio av tio malmöbor sina parkeringsböter. Men sedan bilmålvakterna dök upp för ungefär tio år sedan har det gått utför med betalningsviljan. Så här har det sett ut de senaste åren:
2007 betalade 79 procent av malmöborna sina p-böter.
2009 betalade 68 procent.
2011 betalade 62 procent.
2013 betalade 56 procent.
En stad i fullständigt sönderfall.
Det är inte speciellt svårt att känna uppgivenhet. Sveriges regering och dess myndigheter har kapitulerat och vill inte längre upprätthålla lag och ordning.
http://teknikensvarld.se/var-tionde-bil-i-malmo-ags-av-tio-bilmalvakter-116814/
NERITO
15 oktober 2015 17:59
Tankeexperiment: Om det var så att alla idag manliga asylanter var flickor/kvinnor (och tvärs om) med mörka vackra ögon och utsvultna på sex, skulle pk-Sverige se annorlunda på det hela då? Hur skulle batiktanterna och deras likar reagera - med ömhet eller med iskyla? 😅
Hjärtat.
15 oktober 2015 18:53
Och alla dessa gatubarn från Marocko som dräller omkring,
ett enda stort KAOS i vårt land Sverige.
DuGamlaDuFria
15 oktober 2015 19:11
Jag är oerhört innerligt tacksam till SD som gick ut med sitt budskap idag på presskonferensen. Alla som klagat på att SD inte gör något kanske tiger nu. Alla åtgärder de talade om kan du höra och se: Videon finns på You Tube eller Avpixlat. De som inte varit medlemmar tidigare ..Gå med nu och visa att det är vi Folket som står bakom SD.
Stöd SD med medlemskap och pengar till denna Rädda Sverige kampanj!
Burqa äe feminismens sista anhalt
15 oktober 2015 19:15
@NERITO
Skönhetskampen
mellan det fula och det sköna är naturens äldsta och bittraste kamp.
I det fulas läger står de fulas religioner islam och feminismen förenade av hatet mot det sköna.
Varför ömmar inte Lena Mellin för ukrainskorna, det är krig i Ukraina också?
World Traveller
15 oktober 2015 19:44
Är det ingen som reagerar på alla ''olyckor'' som sker nu med framförallt svenska kvinnor som blir påkörda av smitare? Även svenska män och barn körs på som aldrig förr. Nu senast i Gävle. En kvinna med barnvagn påkörda. Barnet allvarligt skadat. Igår en svensk grabb och tjej. Tjejen allvarligt skadad. Varje dag sker detta, framförallt i och runt Malmö. Det kan ju vara en tillfällighet att så många ''olyckor'' sker i invandringstäta områden.
thojuh
15 oktober 2015 20:00
Paula Bieler som jag lyssnade på i bilradion gjorde en lysande intervju. Skulle tro natt SD stärktes betydligt efter det.
Jodå, det får man visst säga att en härfågel är vacker!
I motsats till Melin och fågelskrämma i hennes fall är väl
närmst en komplimang.
http://thojuh.se
DuGamlaDuFria
15 oktober 2015 20:55
World Traveller
Ang. ditt inlägg om alla olyckor som sker idag där svenska kvinnor blir påkörda...Tycker det brinner ovanligt mycket i Sverige idag vad det gäller bostadshus.
Det kan ju vara en tillfällighet det med?
Benny Koskinen
16 oktober 2015 08:41
Så sent som i september har Talibanerna attackerat delar av Afghanistan. Så att säga att det inte är nåt pågående krig i Afghanistan känns inte helt sant.