thoralf

Direktlänk till inlägg 12 november 2013

CENTERPARTIET GÅR PÅ I NYA SPÅR

Av Thoralf Alfsson - 12 november 2013 23:51

Centerpartiets riksdagsledamot Abir al Sahlani har delgivits misstanke om bedrägeri. Enligt media skall det röra sig om miljonbelopp av Sida-pengar som ingått i ett demokratiprojekt i Irak. Hon tar nu en time out.


I Kalmar har Barometern kommit med en artikel om nyvalda lokala CUF-styrelsen.


Jaafar Al-Jabiri, ordförande

Montasar Jamal, vice ordförande

Ebba Demirbek Karlsson, sekreterare


Synd att man inte kan arabiska och kunde läsa lite vad Jaafar Al-Jabiri skriver på facebook eller vad denna webbsida har för inriktning. Inte är det traditionell centerpolitik!


Är detta ett utslag av muslimsk kvinnosyn?


 


Läs artikel i Barometern.


UPPDATERING!


Har anslutit mig till Media Creeper. Intressant att se vilka som besöker min blogg.

http://mediacreeper.com/site/thoralf.bloggplatsen.se


 
 
Ingen bild

Roberto

13 november 2013 00:10

Dagens C har helt lämnat sin gamla väl mottagna politik. Finns inte många spår kvar av den. Man stod för landsbygden tidigare. Nu lite av varje där man i nåt slags utopiskt flumsvävande ospecifiserad politik. Jag tror de lämnar riksdagen 2014.

 
Lassekolja

Lassekolja

13 november 2013 00:12

Abir´s bravader kan inte påverka Centern särskilt mycket, eftersom Annie och Ursula redan sabbat C tillräckligt!

Aftonbladets "valrörelse" har redan börjat, såg hur AB´s "reporter" provocerade Jonas Åkerlund för att han talade sanning redan för 11 år sedan. Det var just Jonas Åkerlund, som efter att han valts till vice ordf. under SD´s sista Riksårsmöte i Karlstad 2008, berättade följande lilla episod:
Jonas blev tillfrågad av en god vän om det (redan då!(min anm.)) inte var jobbigt att vara just Sverigedemokrat? Då hade Jonas svarat: "Nejdå, det är det enklaste partiet att stå upp för, det är bara att konsekvent hålla sig till sanningen!" Detta har iaf för mig blivit ett bevingat ord!

http://www.youtube.com/watch?v=UEMR3A4WLC8

 
Ingen bild

Att uppmärksamma

13 november 2013 01:27



Belastningsregisterutdrag Irene Matkowitzc

Onsdag 13 nov 01:24

Belastningsregisterutdrag från år 2010 gällande Irene Matkowitzc, 530105-

Ett gediget brottsregister som skulle förtjäna en egen artikel.

http://www.scribd.com/doc/183536752/Belastningsregisterutdrag-Irene-Matkowitzc

 
Ingen bild

Blåsippan

13 november 2013 02:52

Hoppas svensken vaknar snart. Har väntat ganska länge nu..,

 
Ingen bild

Sven Dacke

13 november 2013 06:47

Det här med Centern är bara en avspegling av "nya" Sverige

Snart även i flera partier, och sossarna skall kvotera in nya i partiet

 
Ingen bild

Tompa

13 november 2013 06:47

Jonas Åkerlund talade sanning redan för 11 år sedan.

Centerpartiets riksdagsledamot Abir al Sahlani och bidragsfuskaren El-Shemesani och hans familj är bara några av de "parasiter" Jonas talade om.

Lägg sedan till alla bil målvakter som har mångmiljonskulder så att kriminella kan åka med oförsäkrade, oskattade och trafikfarliga bilar ibland vanliga trafikanter. Plussa på alla assistansbolag som blåser Sverige så det står härliga till osv osv osv.

Jonas kallar en spade för en spade helt enkelt och jag vet inte om ordet parasit kan kallas rasistiskt. Det finns ju helsvenska parasiter också men dessa går inte att utvisa tyvärr.

 
Ingen bild

Svenne

13 november 2013 07:17

OT/ Angående det nu påbörjade drevet mot Jonas Åkerlund. Då det gäller att smutskasta SD så går man gärna långt bakåt i tiden och detta borde väl även gälla granskningen av övriga partier. Här kommer ett tips till den rasfixerade journalistkåren:

Om nu de goda är intresserade av att gräva efter något mörkt i det förflutna så kan dom ju studera en skrift som fastställdes av kungen den 31 december år 1929. Skriften är en soldatinstruktions allmänna del och heter ”Vårt fädernesland och dess försvar” utgiven år 1930 av Ivar Häggströms Boktryckeri AB (294140) och har av Lantförsvarets Kommandoexpidition betecknats N:r 2429.

Citat ur boken (sid 7 och 8).

”Det är i folkets rasegenskaper, som vår förmåga och kraft ytterst bottna.

”För en nation är bevarandet av rasens goda egenskaper av utomordentlig betydelse i den ständigt fortgående tävlingskampen mellan folken. Nationens kraft, välstånd och kultur bero därav. Därför utgör blandning med en icke likvärdig ras en av de största farorna för ett högtstående folk. Det kan betyda kulturell och ekonomisk tillbakagång. Rysslands och Balkanhalvöns folk hava exempelvis i betydlig grad varit utsatta för ogynnsam rasblandning, vilket i sin mån kan förklara dessa områdens efterblivenhet”.

”Ett gott folkmaterial är vårt lands största rikedom. En livskraftig och viljestark ungdom är främsta betingelsen för vårt folks framtida bestånd”.

”Folk och land höra nära samman. Ju längre ett folk lever i sitt land ……”

För mig framstår detta att – i en soldatinstruktion - ohöljt beskriva oss svenskar som bärare av överlägsna rasegenskaper som något som de nuvarande politikerna måste uppleva som besvärande då föregångarna i deras partier har uttryckt sig på ett så "främlingsfientligt" sätt.

Åren 1929 – 1930 hade vi en minoritetsregering som leddes av Lantmanna- och borgarpartiet vilket 1969 döptes till Moderata samlingspartiet. Under åren 1930 – 1932 hade vi en minoritetsregering som leddes av Frisinnade folkpartiet vilket år 1934 döptes till Folkpartiet.

Eftersom dessa partier satt i regeringsställning har de givetvis gett innehållet i soldat-instruktionen sin välsignelse och placerar sig själva därmed bland tillvarons mörka krafter.

Det vore intressant att få höra vad de nutida företrädarna hos Moderaterna och Folkpartiet har att säga om sitt eget mörka förflutna. De borde vara försiktiga med att angripa SD beträffande mörk bakgrund då de själva sitter i ett mycket skört glashus. Trots detta så kastar dom sten och detta är väl inte speciellt intelligent.

 
Ingen bild

Förmedlaren

13 november 2013 07:47

Jan Milld skriver på sin blogg:
"Även kvällstid har TV4 soffprogram. Jag såg just "Jenny Strömstedt" - en form av "debattprogram", där det just inte blir någon debatt, eftersom alla deltagarna är i grunden överens:
• Sverigedemokraterna är ett "främlingsfientligt" parti
• främlingsfientlighet är illa, och allvarligt
• kritik av invandringspolitiken är liktydigt med främlingsfientlighet.
Utgångspunkten i TV4-programmet häromdagen var tårtningen av Jimmie Åkesson. Det djärvaste av invändningar som några dristade sig att där framföra, var att agerandet gynnade Sverigedemokraterna. - Låter det bekant? Totalt hållnings- och principlöst, alltså: om det inte gagnat SD kunde det ha varit OK. Kanske också att rejält klappa till SD-ledaren med en batong?
Jag gjorde en ny kortfilm, och vad jag framförallt vill få sagt med den är att allt surr om främlingsfientlighet är ägnat att bana väg för politiskt våld. Marit Paulsson låter käften gå om "ansvar" och om demokratiska partier, medan hon i praktiken medverkar i våldslegitimeringen."

 
Ingen bild

M

13 november 2013 08:18

Nu förstår man varför C vill ha massinvandring till Sverige. När de hjälper på plats så stoppar de allt i egen ficka.

 
Ingen bild

VargMan

13 november 2013 08:51

Inväntar rubrik i stil med följande:
"Vänsterpartiets tidigare partiledare ber kvinna dra åt h-e med en obscen gest"
Hänvisar till detta: http://www.youtube.com/watch?v=CjmLgUYS0H0

Sen har vi:
"Aftonbladet ljuger för att skapa nyheter!"
http://www.etc.se/nyhet/aftonbladets-förlorade-heder

Finns massor av sådant som hänt för länge sedan som enligt Aftonbladet är ok att slå upp som nya skandaler..
"Socialdemokraterna vill sterilisera handikappade!"
"Moderaterna är mot att kvinnor ska ha rösträtt!"
"Miljöpartiets knarkande politiker, nu riksdagsmän/kvinnor"

Kan inte annat än skratta åt hur den desperata paniken inom massmedia så starkt lyser igenom. De bara måste finna skit om enbart SD, men samtidigt blunda för nutida och tidigare riktiga skandaler inom sjuklövern.
Massmedia har bestämt sig. De struntar fullständigt i att försöka öka förtroendet för journalisterna/media, deras roll är att vara megafon åt de antidemokratiska krafterna samt en smutskastningshaubits där enbart SD är i siktet.
Rekylen har de dock inte räknat med eller ens reflekterat över, så det blir en trevlig syn för oss normala..:)

Orsaken till detta agerande tror jag är att media/sjuklöver måste hindra vårt enda riktigt EU-kritiska parti att få mer makt och tid att berätta för folket att de är just det enda partiet som de EU-kritiska kan välja..
Resten är alla för EU, och därmed mot en majoritet av svenska folket..

 
Cavatus

Cavatus

13 november 2013 09:24

Thoralf! Det går att klura ut vad araber (och för den delen andra språkanvändare också) skriver i kommentarsfält o.dyl Så här gör du: kopiera texten, öppna google translate välj arabiska i den vänstra rutan och svenska i den högra. Klistra in texten i den vänstra och klicka på Translate/Översätt. Simsalabim kan du följa tankegångarna i det som skrivs.

Det är så Gudmundson jobbar när han utforskar svensk-islamisternas sajter som han följer.

http://www.korta.nu/flbl

 
Ingen bild

Gubben o Gumman

13 november 2013 09:35

Lasse Kolja : Det är det som är kommunistmedias dilemma
När dom skall svärta ned en Sverigevän, som bara säger sanningen
Folk tänker ja men det är ju så det är .
Dom övertygar bara redan andra övertygade lögnare och ägg.


" Hur vi än gör med Sverigedemokraterna blir det fel"
Citat från Röda Rummet (PK)
Så uppfattar en snedkopplad journalisthjärna sanningen

"Sanningen skola göra eder fria"
"Sanningen är ett korrekt faktaspråk"

 
Ingen bild

Robert

13 november 2013 09:52

Ser ut som Gota Media stalkar dig

 
Ingen bild

Ludvig

13 november 2013 09:53

Centern har under Maud och Annie gått från ett landsbyggdsparti som värnade om de svaga till ett extremt högerparti. Mycket tråkig utveckling.

 
Ingen bild

SM811

13 november 2013 09:54

Vore bra att även denna länk görs till en icon till höger.
http://mediacreeper.com/site/thoralf.bloggplatsen.se
Bra att se direkt vilka som löse här.

 
Ingen bild

Medborgaren

13 november 2013 10:01

SD vinner alltfler röster för varje artikel i slaskpressen!
Men det begriper tackolov inte slaskmurvlarna i sitt rödvinsrus......

Ingen är väl direkt förvånad över dessa kriminella individers ursprung men det är mycket tragiskt att vi återfinner dessa även i riksdagshuset!

Inte konstigt att det blir kaos i samhället när såna styr o ställer över oss som betalar kalaset.

Beträffande dödsskjutningen på flyktingförläggningen var det ju enligt föreståndaren inte troligt att det var en asylsökande som attackerade polisen med kniv då man även hyr ut till svenskar.........Jomen det verkar väl troligt.........

 
Ingen bild

Hulda mk1

13 november 2013 10:07

I min kommun har Centern ännu inte infiltrerats av onda människor, så där väljer jag mellan dem och ett annat parti.
Men högre upp... inte en chans.
Speciellt partiledningen och ungdomsförbundet har totalt tappat förnuftet. De behöver minst fyra år utanför riksdagen för att korrigera sig och göra botgöring mot Sveriges landsbygd och de som startade partiet.

I klartext: Centern behöver få bort lössen ur pälsen och det lusmedlet är 2 -3 procent i nästa val...

 
Ingen bild

AWSvensson

13 november 2013 11:03

Du är tydligen en viktig nyhetskälla för Gota Media,är det personalnedskärningar som gör att de anlita dig som nyhetspartner

 
Ingen bild

Avundsjuk svensk

13 november 2013 11:35

Så väldigt fint han bor. Så vill jag också ha det. Är det Norrliden i Kalmar?

https://www.facebook.com/jaafar.al.7?fref=ts

 
Karlskronabloggen

Karlskronabloggen

13 november 2013 11:54

Ja, "Gota Media" verkar ju vara en minst sagt flitig besökare av bloggen!

http://karlskronabloggen.se

 
Ingen bild

Förmedlaren

13 november 2013 12:19

Ha-Ha, Ha-Ha......

Inte bara är Gota Media sjukligt fixerade vid thoralf.se.
Klicka på valfri 'Gota Media' till höger, så får ni en redovisning av vilka övriga sidor Gota Media besökt vid samma session.
Avpixlat.info, exponerat och andra sverigevänliga sidor är förhärskande.

- Gota Media! - era idioter - Ha-Ha-Ha-Ha-Ha-Ha-Ha-Ha.......

 
Ingen bild

Stefan A

13 november 2013 12:26

Är risk att den här C-kvinnan seglat fram på en räkmacka pga. sitt ursprung och den ångest det "främmande" framkallar hos partikollegorna, invandrare OCH kvinna vem vågar ifrågasätta den PK-kombinationen? ingen i C iaf. Uppdragen och penningpungarnas mångfald öppnades, och hon är inte dummare än att hon utnyttjade det, för en i hennes tycke god sak, och att granska personer med invandrarbakgrund är enl. Svensk doktrin "rasistiskt", OM man inte t.ex kommer för nära Sossetoppen, hon är inte dömd än bäst att tillägga för att undvika missförstånd.

 
Ingen bild

Förmedlaren

13 november 2013 13:06

Die dummen Schwedendemokraten!

Parasit-parasit-parasit.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Det intressanta blir, tycker jag, hur Sverigedemokraterna hanterar den situationen. I stort sett gör man en pudel - Jonas Åkerlund säger sig har varit politiskt omogen när han - vid över 50 års ålder och efter lång politisk erfarenhet - pratade i SD-radion.

Varken Åkerlund, Åkesson eller någon annan SD-företrädare har något att säga i sakfrågan, nämligen att nu, i än högre grad, väller det in utlänningar i Sverige, än vare sig år 2002, år 1995 eller år 1992 - av vilka få klarar sin egen försörjning och - många inte ens har den ambitionen.

Kalla dem vad man vill, men deras närvaro gagnar inte Sverige och vi svenskar vill inte ha dem här!"

skriver Jan Milld på sin blogg under rubriken:
OMOGEN DEFENSIV:
http://janmilld.wordpress.com/2013/11/13/omogen-defensiv/

 
Ingen bild

Morningstar

13 november 2013 13:22

Klart att Gota Media väljer att stalka Thoralf. Han krossade deras drömmar om ett gigantiskt schabrak i glas, stål och betong på historisk mark. Minns inte vad platsen hette men ni förstår säkert vad jag tänker på. Så nu vill dom hämnas. Helst utan att hamna i fängelse för det.

 
Ingen bild

Sven Dacke

13 november 2013 13:23

Var nyss inne och kollade på Media creper och om man skall gå efter det så behöver nog inte Gota media några journalister längre, bara någon som kan "klippa och klistra"

 
Ingen bild

P. Tordal

13 november 2013 13:26

Som ledningarna för ungdomsförbunden ser ut, ser partiledningarna ut om sådär 15 år. Hur ser partiprogrammen ut då? Kommer ord som "halal" att finnas med? Vilken roll kommer religionen att spela då i vårt samhälle? Vi anar, men vill inte tänka så "långt" fram i tiden.

 
Ingen bild

Hacke

13 november 2013 13:41

Har vi sett eller hört någon fulmedierepresentant uppvakta Abir al Sahlani eller kanske ännu mer passande Annie Lööf för en kommentar kring anklagelserna och time-outen från c-kvinnans riksdagsarbete.
Nej, just det. Men så har man heller inga överläggningar i publicistklubben om hur c eller övriga i 7-klövern och vårt nya frälse "skall behandlas" av media. Det är redan per automatik klart enligt maktens lakejer hos den fria världens mest regimtrogna media.

 
Ingen bild

Magentan

13 november 2013 13:59

GODA NYHETER
Nima Gholam Ali Pour, samhällsdebattören med magisterexamen i Internationell Migration och Etniska Relationer har anslutit sig till Sverigedemokraterna!

I Thoralfs blogginlägg i söndags med rubriken "SVT DEBATT" skrev jag (00:06) en kommentar om Nima och hans blogg, precis efter att jag hade varit inne på den bloggen och läst flera av hans kloka inlägg. Jag nämnde också något om de intressanta kommentarerna under hans senaste inlägg. Bland dessa kommentarer kunde man tydligt utläsa att alltfler intelligenta och vakna svenskar, nya som gamla, har genomskådat SVT:s, SR:s och de övriga svenska mediernas fula, falska agenda och blir mer och mer positiva till SD.

Tack Nima för att du vill vara en riktig svensk och för att du inte blundar för verkligheten!

Hallå alla andra intelligenta och kloka svenska väljare, gör som Nima Gholam Ali Pour, blunda inte för verkligheten i Sverige, utan öppna ögonen och registrera vad som händer med vårt land! Lämna socialdemokraterna och de övriga Sverigefientliga 7-klöverpartierna och hjälp SD att ta tillbaka vårt land!

 
Ingen bild

World Traveller

13 november 2013 14:04

Hulda mk1
Övertyga dina lokala centerpolitiker att gå med i SD istället för att vara lakejer åt Reinfeldt, Lööf och Waberi.

 
Ingen bild

Hulda mk1

13 november 2013 14:20

World Traveller...
Håller på med det. Men man måste få dem att själva inse det felaktiga, så processen kan ta tid.
Nu är de aktiva Centerpartisterna där jag bor, förnuftiga. men nästa generation, då hjärntvättade av ledningen i ungdomsförbundet, en kommande katastrof...

 
Ingen bild

Göran

13 november 2013 15:01

Stor panik på Aftonbladets och Expressens löpsedlar i dag. Krigsrubriker, drev efter SDs vice ordförande Jonas Åkerlund.

Är det valrörelsen som tagit sin början ?

SD kan förvänta sig vad som helst när motståndet utgöres av sjufärgade bolsjeviker. Såg nyss ett youtubeklipp från valet 2010. Socialister(S) som bölade. Inte för att S inte tog regeringsmakten utan för att SD kom in i Riksdagen. Detta får de vänja sig vid. S fick ju över 30 %, medan SD erhöll blott 5,7 %, så vad gråter de då för. De sverigevänliga krafterna kan inte hejdas. Moder Svea lider under ett svårmod som vi med gemensamma krafter kommer att kunna avhjälpa. Vi har dock ett massivt motstånd i ett sjuhövdat enfrågeparti (det parti som tagit på sig att förfölja SD till varje pris), understött av den största lobbyverksamhet som världen skådat i form av nära nog 100% av landets media.

Vi får nog uppleva den smutsigaste valrörelse som någonsin skådats, men det är vi väl beredda på ?

 
Ingen bild

Hulda mk1

13 november 2013 15:19

Göran...
Det är bara för partiledningen att sitta stilla i båten tills denna lilla storm bedarrat. Åkerlund behöver inte avgå.
Det är bara journalister och marxister som tar illa vid sig. Vi andra vet hur det egentligen ligger till...
Historiens smutsigaste valrörelse, ja tyvärr. Men motståndarna fattar inte att deras fula knep bara gynnar SD...

 
Ingen bild

Tony

13 november 2013 15:45

Det är ganska talande när den vidriga blaskan Aftonlögnen
behöver gå 11 år bak i tiden för att finna skit att klistra
på SD. Sen kan man ju fråga sig om han hade så del i sitt
uttalande, här lever ju säkert en halv miljon som enbart
försörjer sig på bidrag idag, som inte gör ens en insats
för att skaffa sig ett arbete, precis det som Göran Persson
varnade för om Socil turism.

 
Karlskronabloggen

Karlskronabloggen

13 november 2013 15:46

Intressant med de kommande medlemslånen! Kommer helt klart att teckna ett på 5000 kronor nästa vecka! Betydligt bättre avkastning än att ha pengarna på ett bankkonto!
http://sverigedemokraterna.se/2013/11/13/sd-lanserar-medlemslan-att-starka-valkassan/

http://karlskronabloggen.se

 
Ingen bild

Zalgonenko

13 november 2013 15:52

Hahahaha! Gota media verkar ha en minut-för-minut-bevakning av din bloogg!

 
Ingen bild

Waterbug

13 november 2013 17:04

Dagens journalistiska (gällande tidningar främst) gärning går i mångt och mycket inte längre ut på att vara på fältet och göra reportage utan att sitta och bevaka bloggar och facebook för att hitta formuleringar som man kan manipulera och vantolka för att passa sin egen agenda.

Detta och att kopiera andras nyheter är väl det viktigaste i yrket nyförtiden, saker som vilken normalbegåvad högstadieelev som helst skulle klara av förutsatt att man är av det rätta politiska virket såklart. Sålunda är det inte underligt att yrkeskåren befinner sig i fritt fall.

 
Ingen bild

Skånepåg

13 november 2013 17:31

@ Karlskronabloggen

Är det bara jag som får blank sida på www.sverigedemokraterna.se Hackerattack eller överbelastning?

 
Ingen bild

Nalli

13 november 2013 17:38

@ Zalgonenko
Onsdag 13 nov 15:52
” Hahahaha! Gota media verkar ha en minut-för-minut-bevakning av din bloogg! ”

Det som journalisterna inte fick lära sig på journalistskolan får de ta igen på Thoralf Alfssons blogg.

 
Ingen bild

Sissi

13 november 2013 17:51

Nja, nu ska vi väl inte dra alla centerpartister över en kam. Det är ju faktiskt partiet självt som har valt att polisanmäla henne...

 
Ingen bild

Förmedlaren

13 november 2013 17:58

GLÖM ALDRIG!

”Svenskarna måste integreras i det nya Sverige, det gamla Sverige kommer inte tillbaka.”
.
”Min uppfattning är att alla som bor i Sverige är svenskar – därför att vi bor här, därför att vi andas alla samma luft, för att vi är alla del av samhället”
.
”Jag har ofta fått den frågan men jag kan inte komma på vad svensk kultur är. Jag tror att det är lite det som gör många svenskar så avundsjuka på invandrargrupper. Ni har en kultur, en identitet, en historia, någonting som binder ihop er. Och vad har vi? Vi har midsommarafton och sådana töntiga saker.”
.
Mona Sahlin i P1-morgon i Sveriges Radio P1 den 17 maj 2001.
Dagens Nyheter 15/11-2006
Euroturk 2002

 
Stefan K

Stefan K

13 november 2013 18:04

Angående drevet på Åkerlund visar det att media känner sig alt mer desperata. En 11 år gammal händelse gör man till Dagens scoop. Såååå pinsamt, men så förklarande.
Undrar varför inte samma media startar drev mot en figur som Pajala-kommunisten Simon Fors som faktiskt mordhotat en viss journalist och önskat livet ur alla moderater.

http://petterssonsblogg.se

 
Ingen bild

OH

13 november 2013 18:05

Beroende aftonlögnens nästa stora nyhet: Rosengren besöker porrklubb i Belgien.

 
Lassekolja

Lassekolja

13 november 2013 18:39

@OH, eller att Tage Erlander sa att "vi svenskar kan vara lyckliga att vår befolkning är så homogen"!?!(Var det 1950?)

http://www.youtube.com/watch?v=UEMR3A4WLC8

 
Ingen bild

Zalgonenko

13 november 2013 19:07

Tack vare Gota Media hittade jag till en ny sajt jag inte sett förut:
http://upplysningscentralen.wordpress.com/ Ganska intressant.

 
Ingen bild

Observer

13 november 2013 20:07

@ Lassekolja.
Det var betydligt senare Tage Erlander konstaterade detta och betonade landets d.v.s Sveriges homogenitet som en styrka.Årsboken När,Var,Hur som utgavs under ett antal år hade under åtminstone 60-talet detta yttrande refererat.I någon årsbok,som jag fann för några år sedan i en skolbibliotekshylla, fanns också varningssignaler för vad som kunde hända vid en stor flykting/invandringsvåg från inte minst muslimska länder tillsammans med Tage E:s uttalande.Just islam varnades det för inte minst med tanke på att dena religion också är en samhällsform,något som dagens islamtillvända mediarepresentanter inte tycks vara medvetna om.Idag hade naturligtvis Tage Erlander,en stor statsman,avrättats på inte minst Aftonbladets ledarsida såsom varande islamofob och rasist.

 
Ingen bild

Hulda mk1

13 november 2013 20:33

Media Creeper är bra, men avslöjar inte allt. Även journalister har säkert privata internetabonnemang.

 
Karlskronabloggen

Karlskronabloggen

13 november 2013 20:38

@ Skånepåg

Nu har jag inte varit online sen du skrev meddelandet, men jag når Sverigedemokraternas hemsida utan problem.

Kan möjligen ha varit en dDos-attack i form av överbelastning vilket händer rätt ofta både mot själva sajten men även mot hela webbhotellet där partiet har sina servrar.

http://karlskronabloggen.se

 
Ingen bild

Magentan

13 november 2013 20:45

@ Förmedlaren
Apropå Mona Sahlins yttrande i P1 2001 om att "svenskarna måste integreras i det nya Sverige, det gamla Sverige kommer inte tillbaka.”

Fria Tider har en bra insändare om tvångsintegreringen av svenskarna. "Vill vi verkligen integreras?" är titeln på den, och här är länken (om det funkar):

http://www.friatider.se/vill-vi-verkligen-integreras

 
Karlskronabloggen

Karlskronabloggen

13 november 2013 20:51

@ Hulda mk1

Självklart kan man surfa helt anonymt på nätet, det finns många sätt att göra detta, t ex via VPN eller olika anonymiseringstjänster där en del t o m är helt gratis om man kan stå ut med lite reklam.

Men detta är ju jättebra reklam för Thoralf och Sveriges bästa politiska blogg när dessa "journalister" surfar in från tidningarnas eget nätverk!

http://karlskronabloggen.se

 
Ingen bild

Hulda mk1

13 november 2013 20:57

Anders Lindberg skriver med kraft på Aftonbladet om den nya "SD-skandalen". Skinnskallar bla, bla. Nazism bla, bla, Järnrör bla, bla.
Lite hårdare i anslaget och han hade spruckit...

 
Ingen bild

J B Doe

13 november 2013 21:14

Det finns hopp om att Barometern ska självdö. Häromdagen omfatades blaskan av 40 sidor, vilket i tidningens gamla format motsvarar 20 sidor, dvs 5 vikta ark. När formatet en ång i tiden ändrades lovade Barometern dyrt och heligt att läsarna skulle få lika mycket tidning för pengarna som tidigare. Men nöden har som bekant ingen lag.
Och ad innehållet beträffar, så gör man bilderna allt större, vilket naturligtvis minskar behovet av skrivande journaliste. Man kan riktigt se framför sig hur redaktionen sitter och funderar över hur fräcka de vågar vara. Häromdagen upptogs ett helt uppslag av ett foto. I et enda stort tomrum syntes ett pyttelitet fartyg och dito fyrtorn. Resten av ytan innehöll noll information.
Eftersom ni på Barometern tydligen läser flitigt här, så vill jag bara säga er en sak: läsarna är inte så dumma som ni hoppas.

 
Sven Dacke

Sven Dacke

13 november 2013 21:23

Från en Moderat bloggare i Växjö
--------------------------
tisdagen den 12:e november 2013

Media hjälper sd
Nu toppar Aktuellt med nya korkade uttalanden av en sd-företrädare. Det är hemska uttalanden. Men det hemska är att detta uppfattas av många som en ny tårta. Att Goliat slår mot David! Bo Frank Växjö 20131212
Upplagd av Bo Frank kl. 21:08

http://bofranksdagbok.blogspot.se

 
Ingen bild

UncleBob

13 november 2013 21:41

Hahahaha. Gota Media verkar ju fullkomligt besatta av dig Thoralf.
Undrar vad det är som driver dem...

 
Ingen bild

Stefan A

13 november 2013 21:58

Samarbetet mellan Stockholmsmedia är uppenbart, man turas om med sina hittepåskandaler om SD, SVT deltar förstås genom att okritiskt och skyndsamt föra hittepået vidare till en större krets, SVT måste vara med på tåget annars blir det ingen "skandal", men nu får man gräva allt djupare i EXPO,s arkiv för att hitta något, soppan blir allt tunnare precis som intresset från allmänheten, kockarna Helin, Mattsson och Hamilton börjar få ont om recept i sin kokbok om att " koka soppa på SD-spiken".

 
Ingen bild

Kurtan

13 november 2013 21:59


Beträffande Jonas Åkerlund "storm i ett vattenglas" syndromet...

Hur många hundratusen "berikare" lever på våra skattemedel utan att lyfta ett finger i åratal?!

Förstår inte riktigt det felaktiga...

Från:
http://sv.wiktionary.org/wiki/parasit

Parasit

1.(biologi) organism som livnär sig på en annan individ (värden) på ett sådant sätt att denna far illa
Parasiten överlever inte utan sin värd.
2.(bildligt) snyltgäst
MVH

 
Ingen bild

Jenny K

13 november 2013 22:05

Eftersom det inte spelar någon roll vad JÅ eller SD säger åt drevande journalister, de blir aldrig nöjda, säg ingenting.
No comments eller vi kommenterar inte händelser från forntiden.

Titta på Reinfeldt och bildt. Dom svarar ALDRIG på sånt här utan låter allt sina ut. Inget mer bränsle på brasan.

 
Ingen bild

Calle

13 november 2013 22:48

@ Jenny K
Precis så skall dom behandlas. Ge inget matnyttigt till dom.
Dom har bara ett på agendan, motarbeta Sd på alla sätt och med alla medel.

 
Ingen bild

Urban

13 november 2013 23:07

Håller med Jenny K

Nu räcker det. Mata inte trollen.

Vi har inga kommentarer och det blåser över

 
Ingen bild

Stundtahl

14 november 2013 00:03

@UncleBob
?undrar vad som driver dem....

-Möjligen psykopatiskt anlag samt avsaknad av rätt tänkande och empati.
Med lögner och fragrant dumhet ser gammelmedia ut att gå en dyster tid till mötes.

Intelligensian som vi numera når via andra media skänker iaf skön upplevelse.... tol!!

 
Ingen bild

OBS

14 november 2013 00:05

@Thoralf
Mediacreeper "knappen" leder inte hit
http://mediacreeper.com/site/thoralf.bloggplatsen.se

Var vänlig att ändra detta.
Tack

 
Ingen bild

Jenny K

14 november 2013 00:09

@ Calle
@ Urban
Finns ingen anledning att SD skall vara så "trevliga" och ta på sig skämskoftan när tölpmedia kommer med sina låtsasscoop.
En sågning vid fotknölarna och sen tystnad.
Sov gott alla sverigedemokrater!

 
Ingen bild

Thoralf A

14 november 2013 00:11

OBS

Nu finns en länk till min Media creeper under länkar i högermenyn.

 
Ingen bild

rksmrgs

14 november 2013 12:00

@Observer, @Lassekolja m.fl

Erlandercitatet yttrades i Riksdagen 1965 under en diskussion i anledning av de då pågående raskravallerna i USA:
"Sensommaren 1965 ägde våldsamma rasoroligheter rum i Watts. Allt startade den 11 augusti när trafikpolisen försökte gripa en man för rattonykterhet. De hamnade i bråk med folk på platsen, och efter att poliserna anhållit en ung kvinna för anstiftan till våld kom rykten i svang. Ryktena sade att kvinnan var gravid och att poliserna hade misshandlat henne, vilket blev den tändande gnistan till omfattande upplopp. Människor misshandlades, affärer plundrades och hus sattes i brand. Efter fem dagars kravaller hade 34 människor mist livet, fler än tusen skadats och över 4 000 anhållits av polisen. Raskravallerna i Watts var det första av flera liknande upplopp i amerikanska städer de följande åren."

Händelsen och citatet finns refererat i Christian Catomeris bok "Det ohyggliga arvet; Sverige och främlingen genom tiderna." (2004, Ordfront)

http://sv.wikiquote.org/wiki/Tage_Erlander

Föga förvånande hävdar många s.k experter, t.ex A-L Lodenius att yttrandet är en sverigedemokratisk myt.

http://al-lodenius.com/artiklar-2/om-sverigedemokraterna/sverigedemokraternas-historia/

 
Ingen bild

Bertil

15 november 2013 12:58

Hur gick det med den där omröstningen där Sd ville att återinföra kravet om att riksdagsmän måste vara födda i Sverige, eller var det bara dubbla medborgarskap det handlade om?

Från
    Kom ihåg mig
URL

Säkerhetskod
   Spamskydd  

Kommentar

Av Thoralf Alfsson - 1 januari 2019 10:34


På årets första dag blir detta blogginlägg det sista på bloggplatsen. Från och med idag finns bloggen enbart på Wordpress.   https://thoralfsblogg.com/   Jag har skrivit exakt 3 000 blogginlägg och fått drygt 108 300 kommentarer sedan det för...

Av Thoralf Alfsson - 31 december 2018 10:53

När jag går igenom alla blogginlägg som jag skrivit under 2018 blir jag faktiskt både upprörd och deprimerad. Jag blir även förbannad och undrar vad som hänt med SD och vad det blivit för ett parti, om jag utesluts för vad jag skrivit på min blogg, h...

Av Thoralf Alfsson - 30 december 2018 12:36

När jag idag funderade på om jag skulle skriva en liten nyårskrönika med länkar till ett intressant blogginlägg för varje månad under 2018 så hittade jag ett blogginlägg jag skrev i samband med Jimmie Åkessons besök i Kalmar under mars månad. Jimmie ...

Av Thoralf Alfsson - 29 december 2018 21:33


Då är jag hemma igen efter en rundtur till mina barn och barnbarn under några dagar. Hockey igår kväll i Linköping. Bra match med lite nerv i slutet då LHC straffade Färjestad med 5-4.   Idag släpps de ”svenska” terroristerna efter at...

Av Thoralf Alfsson - 28 december 2018 09:39

”De egentliga skälen till att Alfsson uteslöts är, enligt den övergripande information vi fått ta del av i ärendet, att han vid upprepade tillfällen de senaste åren agerat på ett sätt som allvarlig skadat partiets anseende, att han gett uttryck...

Presentation


Thoralf Alfsson
fd. Sverigedemokrat, Kalmar

Riksdagsledamot 2010-2014.
Kommunfullmäktige 2006- Kommunstyrelsen 2014-2018
Regionfullmäktige 2018-

Kontaktinfo 072-5179099, thoralf.alfsson@telia.com

Vill du stödja bloggen Swish till 072-5179099

Fråga mig

1 159 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
        1 2 3
4 5 6 7
8
9 10
11
12 13
14
15
16
17
18 19
20
21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
<<< November 2013 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Gästbok

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards