Idag skriver en hel rad kommunstyrelseordförande en debattartikel i DN där man beklagar sig över att staten inte ger tillräckligt bidrag för invandrare som flyttar till deras kommuner. Nio av de tolv är socialdemokrater!
Tänk vad socialdemokraterna har pratat sig varma för anhöriginvandringen från Somalia. I mina ögon skulle de fungera lika bra med familjesammanföring i hemlandet, det behöver inte nödvändigtvis alltid vara i Sverige.
Tänk så många gånger jag tagit upp kostnaderna för invandringen i olika forum eller debatter och alltid har jag fått till svar att det är så berikande. Dessutom är invandrarna bra utbildade och bara längtar efter att få komma i arbete. Särskilt alla läkare och andra högutbildade.
Vissa ledamöter i kommunfullmäktige har anklagat mig för både det ena och det andra när jag tagit upp problemen med invandringen inte minst kostnaderna. Särskilt duktiga har de rödgrönas ledamöter varit på att kritisera och tala om hur bra invandringen varit för Sverige.
Så varför klagar dessa politiker!
Jag rekommenderar dem att besöka riksdagen hemsida och Erik Ullenhags myter. De kan ju särskilt läsa myt nr 9.
Myt 9: Invandringen kostar Sverige tiotals miljarder kronor varje år.
Deras kommuner borde blomstra allra mest med tanke på den stora andelen av befolkningen som har utländsk bakgrund i dessa kommuner. Vi svenskar är ju ändå så dåliga på att starta företag i förhållande till invandrare enligt Ullenhags myter.
Skäms på er som inte läst på bättre. Dessutom måste ni nog byta ut era ekonomichefer, som tydligen inte har gått i Ullenhags ekonomiskola och lärt sig att räkna politiskt korrekt.
Om inte Ullenhag är så rolig kan ni kanske besöka stå upp komikern Betnér som är duktig på detta område. Eller varför inte anställa Betnér som ekonomichef, då löser sig säkert alla era problem.
På uppmaning från läsare lägger jag upp Ring P1 från idag. Lyssna på första inringare!
Att skälla på sossarna och de rödgröna samtidigt som man frikänner liberalerna i Alliansen från ansvar betraktar jag som som i bästa fall aningslöst och i värsta fall som ren ondska.
Systemfel
9 augusti 2012 21:55
Här är det en debattartikel i G-P som ännu går att kommentera
Skrämmande att en riksdagspolitiker har så extremt dålig koll på det politiska läget. Rabblar sitt gamla mantra om att allt är sossarnas fel och har totalt missat att det är alliansen som sedan 2010 styr Sverige och att sossarna inte ens vad med i uppgörelsen om det kommande somaliska massinflödet av anhöriga.
Anders
9 augusti 2012 22:18
...och gissa vilka som styrde innan 2010, Thoralf? Fråga riksdagens utredningstjänst om du är osäker.
Bra Alfsson bara sätt tummen i ögat på dessa mytomaner i främst S Faktum är att om placerar dom två siamesiska tvillingarna V o MP i politikens div 4, så är en sosse det mest korkade lågutbildad och girig,som finns i politiken
Jag vet inte vad ni hetsar upp er på, men Thoralf Alfssons inlägg gäller vad de olika kommunstyrelseordförandena skriver om bidragens otillräcklighet i dagsläget och inte i första hand den historiska utvecklingen som är orsaken till detta, men som socialdemokraterna trots allt startade. Läs och förstå innan ni spyr ur er en massa idiotisk "galla" över något ní uppenbart inte tycks ha förmågan att förstå!
Hulda
9 augusti 2012 22:40
Ja, landet borde flöda av mjölk och honung om man ska tro "myten" Ullenhag, men även hans regeringskollegor och de Rödgröna. Men nu har tydligen verkligheten slagit till på allvar...
Info
9 augusti 2012 22:49
VARFÖR SLUTAR BIBLIOTEKSCHEFEN I MALMÖ?
Tydligen har Elsebeth Tank, chef för Malmö stadsbibliotek, gjort allting rätt sedan hon tillträdde för fem år sen.
I stället för att vara en utlåningsplats för böcker har hon omvandlat biblioteket till en mötesplats för grupper (från Rosengård m.m.) ”som inte infinner sig naturligt”.
SVT skriver: ”Hon har velat att biblioteket ska vara ett ställe dit man kommer för möten lika mycket eller kanske mer, än för att låna böcker.” Till exempel för spela dataspel, leka med kompisar, värma sig under de dagar då man skolkar osv.
Nu ämnar hon redan ”gå vidare” (dvs. sluta). Någon i Småland eller Skåne som vet varför? Är hon erbjuden en post som riksbibliotekarie? Riksintegrationsbibliotekarie?
Citerar ur debattartikeln:" Är det ett rimligt antagande att en medelålders analfabet kan vara anställningsbar efter två år?" Huvudet på spiken och oerhört känsligt. Hur blir det då med alla Somaliska kvinnor..????
Essendon
9 augusti 2012 22:55
"Skrämmande att en riksdagspolitiker har så extremt dålig koll på det politiska läget"
Det är mera skrämmande med tjattrande rödgökar som inte har koll på verkligheten!
kalle
9 augusti 2012 23:14
lena Barstard vill starta kommunalt bolag och det finns skattepengar ur ingenting!
inför omvalet pga "röstskola/valfusk" i Örebro fanns det pengar till idrottsanläggningar överallt: http://na.se/nyheter/orebro/1.1199531-rosta-har-ar-politikernas-nya-planer-for-konstgraset
1,5 Miljarder fanns det att gödsla invandrartäta vivalla med: http://na.se/stadsliv/1.1242174-nu-ska-vivalla-fornyas
lena Baastad lovar 1000 förskoleplatser http://na.se/nyheter/orebro/1.1137448-s-lovar-1-000-forskoleplatser
sossarna i örebro lovar äventyrsland för det går inte så bra med mångkulturen i Örebro http://na.se/nyheter/orebro/1.953411-aventyrsland-och-en-overbyggd-motorvag
finns massor av tok som lena Baastad med team har lovat, pengar var tydligen inget problem, föränn nu när verkligheten i budget finns och valet är över!
Magentan
9 augusti 2012 23:59
@ Mats och Anders Jag brukar också protestera när någon ensidigt skyller de svåra följderna av den vansinniga, okontrollerade massinvandringen på "det röda blocket", eftersom det är de bägge borgerliga regeringarna som (med Fp-liberalerna i spetsen) dels upphävde sossarnas kloka "Luciabeslut" 1991 och dels därefter har slagit rekord efter rekord i massinvandring under sina mandatperioder.
Men när det gäller Thoralfs inlägg här så framgår det ju med all önskvärd tydlighet att det är dagens debattartikel i DN han skriver om, där hela nio av de 12 författarna tydligen är sossar och ingen av de övriga tre tillhör Fp-liberalerna. Era syrliga kommentarer är därför ganska malplacerade.
Jag tycker mycket om ThorAlf men det är dags nu att han vaknar upp. Det är ingen ide stt han stångar sig blodig. Du har väldigt starka krafter emot dig och de har kommit långt i både sin planering och genomförande. Vi pratar Rothshilds och New World Order. Massinvandring är bara en del i det kaos de vill skapa för få till total kontroll.
Our political and cultural "leaders" are accomplices in a plot to re-engineer humanity to serve the Judeo-Masonic central banking cartel. Wars, terrorism, depressions, political and social change, entertainment and fads are all contrived to gradually bring about an Orwellian police state.
Politicians are manipulated "without their even knowing it." Their failure to protect us from this Satanic conspiracy is a betrayal of the first order. http://www.henrymakow.com/confirmedrockefeller_plan_to_g.html
Jag lyssnade på P1-inslaget, med Täppas. Var det en Kalmarkvinna som ringde? Jag uthärdade alla 5 minuterna, troligen till viss del därför att jag nyligen sett dokumentären The Power of Nightmares, och därför hade en viss förståelse även för Täppas argument - att det är den västliga kulturen som tar över och förstör alla andra kulturer i världen - inklusive dom muslimska länderna, åtminstone fram till dess att fundamentalisterna slog tillbaka.
SM811
10 augusti 2012 10:10
Man tycker att politikerna skulle ha begripit detta för länge sedan men ack nej då. De har hela tiden trummat på för denna massinvandring som vi nu ser verkningarna av. Nu sitter de där med skägget i brevlådan och måste höja skatten om inte de andra i Sverige bidrar med mer pengar. Men det viktigaste för sju(k)klövern är att rösta och säga tvärtemot vad SD säger.
OT/ Hur kan det komma sig att Expressen kan få tillgång till ett internt mejl från SD:s IT-avdelning? Det ser jag som mycket allvarligt att någon inom SD läcker information till PK-media. Rensa därför ut eventuella quislingar från partiet.
Tror inget som Baas skriver,han är heltidsanställd av Mattsson o Bonnierkoncernen för att kasta skit på SD.
Skånepåg
10 augusti 2012 11:30
Konstig blogg? Nu bifogade den säkerhetskoden. Thoralf är det inte dags att hitta en blogg som fungerar i alla avseenden. Kopiering o.s.v.?
Arvid
10 augusti 2012 11:33
Medan västvärldens godhetsapostlar och dumnickar sover vidare, är muslimska brödraskapet aktivt och har så varit i 6+ decennier. Erick Stakelbeck från CBN News kom på tillfälligt besök i Europa och skildrar i videon pågående brödraskapsaktiviteter. Men ni som ständigt bor här och tillhör den rättänkande 94-procentiska majoriteten har inte en a-a-a-ning om någonting, ni märker knappt den pågående muslimifieringen; ni vet inget och ni lär er inget och ni fortsätter att slänga urdruckna aluminiumburkar i beteshagarna. Faktiskt förtjänar ni ett värre öde än att bara bli dhimmifierade. http://youtu.be/iuFredukgwo
Observer
10 augusti 2012 12:22
Tåget Malmö-Kalmar idag:Två tågmästare i par samt en säkerhetsvakt.Ett exempel på de ovan citerade klagande kommunalrådens nya härliga Sverige.
Magentan
10 augusti 2012 13:11
Damen som pratade med Täppas i Ring P1 fick med en hel del kloka och bra saker. Dock hann hon inte med att upplysa Täppas om att det inte bara är genom barnafödande som MENA-ländernas muslimska invandrare förökar sig i Sverige.
Varje muslimskt barn som kommer hit från ett MENA-land eller som föds här av en MENA-kvinna blir nämligen bortgift med någon kusin eller annan släkting eller klanmedlem i HEMLÄNDERNA. Detta gäller även deras barnbarn och barnbarnsbarn osv ... . Denna äktenskapsimport, som kallas för "kärleksinvandring" av alla godtrogna och stupida svenskar, är den största andelen av vår anhöriginvandring, och den kommer alltså nu att öka ytterligare på grund av Alliansens samarbete med Miljöpartiet.
VARJE människa från "klanländerna" i Mellanöstern-Afrika (MENA) som får PUT i Godhetens Land Sverige genererar alltså i sin tur en växande och obegränsad mängd EFTERFÖLJARE utan avbrott och utan slut. (De kommer därför ALDRIG att "försvenskas" som Täppas försökte hävda i början av inspelningen.)
Hulda
10 augusti 2012 13:20
@Magentan... Ja, på alla sätt kommer de in i Sverige och får åtnjuta vårat ihopjobbade välstånd. Vi har tex. inte ens råd att försvara Gotland. Vem kunde tro det när Kalla Kriget var som kallast? Nu upprustar Putin igen... Så nu vi hotas från två håll. Barnvagnsinvasion och Ryskt Marininfanteri.
Magentan
10 augusti 2012 13:22
PS I mitt svar till Mats och Anders tidigare glömde jag en viktig mening. Mina positiva ord om sossarna gäller den "gamla tidens" sossar (med undantag för Palme). De senaste 20 årens sossar har däremot kört med nästan lika vansinnig invandringspolitik som Alliansen.
Jag vill rekommendera alla, som läser detta, att gå in på Ring P1´s sändningsarkiv och där söka upp den långa versionen av Ring P1 torsdagen den 9/8-12 kl.09:21 En dam från Norrköping redogör för hur mslimena, om ett par generationer, kommer att ta över Sverige och införa sharialagar. Ett mycket starkt inlägg i debatten! Förhoppningsvis fungerar URL-länken!?
@Lassekolja Länken fungerar givetvis inte, men det spelar ju knappast ingen roll. Sharialagar och ta över Sverige! :D Roligaste jag läst på nätet idag! Och du "Lassekolja" hur kan en ren lögn vara ett starkt inlägg i debatten?
Ludvig
10 augusti 2012 14:51
Äntligen en som kunde säga sanningen till Sveriges Radios absolut sämsta programledare.
Lars-Inge
10 augusti 2012 14:55
@ Fenrisulven
Vad är det du egentligen vill ha sagt? Ditt inlägg påminner inte så lite åt hållet "två korslagda köttbullar"!
Lassekolja och alla, islamspridningen, ialla fall den nya tolkningen med från 70-80-90-200-talet är nog planerinad och noga kontrollerad av globala bankirerna och bilderberggruppen och opec-länderna. de vill ha en världsbefokning som är utbildad och lydig. Religioen är ett verktyg för detta. att europeiska poliiker lyder är för moroten är feta löner och bidrag och karriärsmöjligheter om de är politiskt korrekta. de tänker bara på att roffa åt sig så bryr de sig int om sina med änniskor , svenska politikerinom 7 lövern och deras mundigheterchefer kan köpa sig välfärd och bo och vistas i skyddade miljöer. när sedan välfärdsamhällt brakat ihop totalt. så har de globala bankiterna dukat bord att plundra och ta för sig hur de vill av alla länders naturtillgångar och befolkningar blir lydig marionetter.
för sveriges del så väntar uppgrävning av uran i stora dagbrott, slutförvarng av all världens kärnbränsle i enda godkända bergsrummet i Världen som finns i östhammar utanför/under Uppsala.
Eu vill ha vattenkraften och svenska skattebetalare finanserar byggnad av kraftledningar, samtidigt blir elen så dyr så invånare i sverige har snart inte råd att ha el, man får ha eget elverk.
svenska järnmalmen som ger bästa stålet i Världen kommer nog säljas efter att svenska skattebetalare finanserat flytten av kiruna och kostnaden för nya bergsfyndigheten . LKAB vinst hamnar sedan hos riskkaptalbolag när svenskarna betalar 100 procent i skatt och alla andra får deras pengar kommer de inse att det inte lönar sig göra ngot bra. då kommer sverige att braka ihop.
nya bloggleverantörer måste jävlas ochså, allt går så sakta att skriva och klipp och listar krånglar ju.
Magentan
10 augusti 2012 15:15
@ "Lassekolja" Din länk är väl samma som Thoralf nu har lagt till i sitt inlägg?
@ "Fenrisulven" Lyssna gärna på inslaget i början av Thoralfs "Ring-P1"-länk ovan. Läs sedan även mitt inlägg kl 13:11, så bör du ha tillräckligt med fakta för att med hjälp av lite enkel addition och multiplikation kunna göra den konsekvensanalys som 7-klöverns politiker tydligen har missat. Då kommer det förhoppningsvis att klarna lite bland dina tankedimmor.
kalle
10 augusti 2012 15:20
har pk-webbfolket fixat så allt blir felstavat? Lassekolja och alla, islamspridningen, ialla fall den nya tolkningen med från 70-80-90-200-talet är nog planerad och noga kontrollerad av globala bankirerna och bilderberggruppen och opec-länderna. de vill ha en världsbefokning som är Outbildad och lydig. Religion är ett verktyg för detta. att europeiska poliker lyder är, för moroten är feta löner och bidrag och karriärsmöjligheter om de är politiskt korrekta. de tänker bara på att roffa åt sig så bryr de sig int om sina med människor , svenska politikerinom 7 lövern och deras myndighetschefer kan köpa sig välfärd och bo och vistas i skyddade miljöer. när sedan välfärdsamhället brakat ihop totalt. så har de globala bankiterna dukat bord att plundra och ta för sig hur de vill av alla länders naturtillgångar och befolkningar blir lydig marionetter.
se på frika där springe befolkning och skjute ihjäl varandra medans industriländrna (kina)tar hand om naurtillgångarna i utbyte av vapen
för sveriges del så väntar uppgrävning av uran i stora dagbrott, slutförvarng av all världens kärnbränsle i enda godkända bergsrummet i Världen som finns i östhammar utanför/under Uppsala.
Eu vill ha vattenkraften och svenska skattebetalare finanserar byggnad av kraftledningar som för elen bort från Sverige, samtidigt blir elen så dyr så invånare i sverige har snart inte råd att ha el, man får ha eget elverk.
svenska järnmalmen som ger bästa stålet i Världen kommer nog säljas efter att svenska skattebetalare finanserat flytten av kiruna och kostnaden för nya bergsfyndigheten . LKAB vinst hamnar sedan hos riskkaptalbolag när svenskarna betalar 100 procent i skatt och alla andra får deras pengar kommer de inse att det inte lönar sig göra något bra. då kommer sverige att braka ihop.
nya bloggleverantörer måste jävlas ochså, allt går så sakta att skriva och klipp och listar krånglar ju.
Magentan
10 augusti 2012 15:38
Idag var Stefan Löfven sommarvärd i P1. Tydligen var det 1992 som P1 började låta politiker delta i "Sommarprogrammen". Inte mindre än sju gånger har det varit Sosse-representanter. Fyra gånger har programvärdarna varit från Vänsterpartiet och fyra gånger har det även varit Folkpartister som varit värdar.
Stefans Löfvens föregångare, Håkan Juholt, var sommarvärd förra året och Mona Sahlin har fått äran att "glädja" radions sommarlyssnare två gånger (1992 och 2007). Andra partiledare som under 1.1/2 timmes tid har fått göra reklam för sig själva i ett av Sveriges mest populära program är Lars Ohly, Gudrun Schyman, Bengt Westerberg, Maud Olofsson, Alf Svensson och Maria Wetterstrand.
här är bra kommentarer, verkligen viktigt att läsa. jag tror nog det är som de skriver. undrar varför annars svenska 7 klöver kreatur, bedriver en politik som de garanterat vet förstör sverige. de har ju facit i hand att under 0 års tid av deras politik med EU och massinvandring så ä landet sämre än när det fördes ensverigevänlig politik.
hoppas Sverigeblocket får fler nya partier vid sin sida än bara SD efter valet 2014. men valfusket är nog så välplanerat så det krävs kontrollanter vid valräknandet i varje vallokal.
kalle
10 augusti 2012 15:55
magendan: hörde hans PK-prat, är han oinformerad om syrien eller driver han propaganda. skrämande om han är PK-indoktrinerad till 100 procent, då förstår man varför bilderbergmaskineriet väljer dom som skall indoktrinera och tvinga arbetarna till lydnad.
tydligen har de lyckats slå sönder fackföreningarna för inga ungommar vill gå med
löven är nog ett riktigt dumhuvud, eller så sabbar han fackföreningsrörelsen på order från Bankirerna.
eller så hämtar all sin info om verkligheten från svensk Politisk Korrekt-media och tar beslut utifrån det.
Partibeteckningarna vittnar om att de tolv tillhör partier som vill se Europas mest extrema flyktingpolitik bli ännu mer extrem. Flyktingpolitik kostar, så varför de tolv gnäller förundrar. Är det inte detta ni vill ha? Det värsta är att pengarna säkerligen kommer att betalas ut. Man för över lite mer pengar från vår välfärd, så ordnar det sig. Ett annat scenario är att man tvingar andra kommuner att ta sitt ansvar. Att minska på flyktingmottagandet är väl den sista åtgärd denna regering kan tänkas ta till.
@Magentan.... Ja, det skulle vara intressant att höra Jimmie Åkesson som sommarpratare. Men tänk på brevbärarna som vägrade att dela ut material från SD. Hur skulle alla vänstervridna inom SR reagera.... Men seriöst: Det gäller isf. nästa år. Inför valet 2014 får säkert ingen politiker sommarprata. Ska vi alla maila SR och föreslå Åkesson?
kalle
10 augusti 2012 18:40
här är bästa tipset till thoralf:
##### nu när SDU skall starta en webbtidning SD kuriren, så kanske SDU kunde även starta ett nytt köp och sälj webbannonsföretag, det ger stora vinster till "SDU mediabolag". #####
detta vore bättre än att låta SDU-ungdomar ha demonstrationer på gator och dra till sig vrede från statligt finanserade PK-indoktrinerade lobby och ligistorganisationer.
och tryck röda länken Schibsted ASA, som inte finns reggad i Sverige, kanske norskt media företag.
har dom statligt pressstöd i andra länder? EU vill ju förbjuda det. typiskt 7 klövern som ville ändra reglerna när tidningen Nationell idag blev en stor tidning.
scibstedt tjänar nog mer på blocket än deras PK-tidningar som får spara och spara.
känns inte bra att låta pk-schibstedt får våra annonspengar, väntar med annonser tills SD mediabolaget har köp o säj webbsajt
Skånepåg
10 augusti 2012 19:01
@ Kalle
"nu när SDU skall starta en webbtidning SD kuriren"
skånepåg, läs här. gammelmedia går f-n inte att betala för, det är ihopdikade PK-sagor även från TT. skall man veta nåt får man läsa original nyheterna från utländska tidningar. ntigen på bibliotekt eller från webben. webbtv är ju bäst, även svt pay. så stäl ut t garaget och säg upp tv licensen och använd 2000 kr/året till en bra HD datorbildskärm. 27tum utan tv mottagare. fins nu projektor med LED som ge HD i bioformat till rimllig peng.
här går det se alla svt program, och alla kan se vad de vill, när de vill och inte ruta in sin dag, efte nån tv tablå.
vill man spara nåt program, utan copyright kodade spärrar är det bara rikta videokameran mot bildskärmen ger HD kvalitet och ingen copyright-spionkodning blir med, och inget hackande och krångel med olia videoformat so inte kan konverteras till varandra. bara koppla 3,5 mm kabel från hörlursuttaget från datorn in till MIC-ingången på videokameran(finns kameror med mic ingång från ca 4000 kr. 2000kr i licensavgift ger 20 000 kr på 10 år så det lönar sig att slänga ut tv´n.
här visas hur redaktionspersonl (med miljon årslöner) hos PK-tv bestämmer hur verkligheten skall förvrängas:
Kall, angående Tv-licensen så har jag under flera års tid haft vljan att betala men varje gång jag har fått inbetalningsavi aå har inte fakturan stämt med vad som leverantören skriver.
Det skall vara en fri och obunden media, fritt citerat eftersom det nu var ett tag sedan jag fick en faktura. Vad jag vill säga är att jag betalar fakturor hela dagarna och när någon leverantör saltat räkning med lite extra timmar eller material så ber jag om en kreditfaktura på det belopp jag kommit fram till.
Jag har bett de som skickar ut avierna från Kiruna att slopa meningen med att de är obundna mm så är jag villig att betala.
Deta har de inte gjort så jag är säkert registrerad som en marginalindivid. Varför skall jag betala en faktura som inte lever upp till vad de lovar?
Dock ser jag aldrig på SVT samt TV4 då dessa kanaler är lika med hjärntvätt, lyssnar aldrig på radio då det sprakar ut svordomar och könsord samt en massa annat trams.
wikileaks2012
10 augusti 2012 20:22
SKÖNT att läsa att tom regeringen själv kan bevisa att invandringen kostar ca 50miljarder per år! ändock säger de motsatsen i varje partiledaardebatt på rikssänd TV =D eller försöker prata runt det iaf...
kalle
10 augusti 2012 20:31
solidus bra att Ni INTE göder 7 klöverns kreatur i (S)R koncernens indoktrineringsmaskneri.
dock har 7 klö(v)erns kreatur skrivit lagarna så bäst är att ställa tvdjä-vulen i ett utrymme som inte klassas som bostad. ett förråd eller garage, för att inte bryta mot lagen.
alla bör hjälpa SD och de två andra sverigevänliga (p)artierna att få många ma(nd)at i valen annars blir det nog n omöjlig situation för vanliga hederliga pursvenskar att leva i Swedistan
kalle
10 augusti 2012 20:57
den ologiska klagan, grundar sig nog i att kommunpolitikerna inser de inte kan juga mer och sticka huvudet i sanden. snart måste dom erkänna att illa Sverige inte kan fortsätta att bedriva den invandringspolitik som de fört under 20 år.
att skylla på att stateninte delarut pengar gör väl att kommunalråden kan få lite tidsfrist, innan det blir total KAOZ i varje kommun.
nu väntas minst 40 000 asylsökande från syrien och de lovas 3 års uppehåll. detta utöver alla andra länder som asylsökande till sverige.
det kan ine vara långt kvar innan sverige brakar ihop? vart skall alla bo, hur skall det ges sjukvård, kollektivtrafik och socialbidrag till alla?
sverige är ju inte gjort för att ha en befolkningsexplosion, värre än en geometrisk talföjld i mega format. tänk när lla dessafår hit sina anhöriga och alla dessa skaffat 5-10 barn...och alla går på socialbidrag....och all har med sig sin kultur och krav...
Skånepåg
11 augusti 2012 00:22
Jimmie Åkessons sommartal från Sölvesborg i morgon lördag 14:00
Är nog en plågsam dag i dag för kultureliten efter handbollslandslagets hjältedåd i går och den naturliga "nationalistiska"euforin som följer, tänk om det blir OS-guld då måste vi väl be om ursäkt för att vi finns till innan dessa blir nöjda, och tacka vallonerna och eritreanerna och alla utom just pursvensken...
vmm
11 augusti 2012 08:43
Om det här att kommunerna vill ha mer i ersättning för flyktingmottagande. Håller med Thoralf här om att det var ju rackarns märkligt att helt plötsligt svänga och säga att det är kostsamt att ta emot flyktingar. Hela tiden så matas vi med budskapet om att det inte är en kostnad att ta emot flyktingar utan det är så berikande på alla sätt och vis. Jag föreslår därför ett system där kommuner som tar emot många flyktingar i sann solidaritetsanda får betala till andra kommuner som inte haft förmånen att ta emot så många flyktingar. Det blir ju väldigt orättvist nu när kommuner som Södertälje, Malmö och Borlänge får sitta där och vältra sig i flyktingöverflödet och andra kommuner som tex Vellinge blir utan. Det är svårt att tvinga människor att flytta på sig så det blir enklare att skicka pengar istället mellan kommuner. Dags nu för alla kommuner med många invandrare att betala för sig.
är det advokater själva som hjälper utlänningar att hitta anledningar att driva domstolsärenden bara för att tjäna pengar?alltså roffa åt sig av skattepengarna. aldrig advokater kämpar för att svenska pensionärer skall få nån vård
VAD GÖRA??? såsom jag ser det så är de flesta politiker och även näringstopparna privat skurkar som skor sig åp oss andra i fotfolket sas...så fort det går att sno åt sig pengar gör de detta, så fort de gör fel och de blir påkomna slipper de undan med småstraff om ens ngt straff... de i toppen lever livet medans en stor mängd "svennar" jobbar arslet av sig eller mår dåligt som sjukskrivna eller arbetslösa... Varför gör vi SVENSKAR inget åt det??? för det kan ju inte vara bra jag som ser detta eller?
SUCK...så trött, men vad kan jag göra åt det utan att samtidigt bryta mot lagen??
Har funderat på "startkostnaden" för varje anhöriginvandrad. Billigaste flygbiljett från Somalia är ca. 15.000 Kr. Ett DNA-prov ska kosta 5000 Kr. Absolut lägsta kostnad blir då minst 20.000 Kr. Vem tar denna kostnad? Har inte sett att detta diskuteras.
kalle
12 augusti 2012 16:44
11/8 "lgen i egna händer" vad menar ni? man kan göra mycket för att återställ Sverige till en fungerande nation.
ni länkar till en reklamsite för PK-tidningar!
ni kan hjälpa mediabolaget LRF media AB istället. som ger u tidningen Land.
Ni kan prenumerera på tidningen Nationell idag Ni kan kolla på ratsit och bara handla på svenskt ägda företag Ni kan bli medlem i SD Ni kan dela ut flygblad som kavatus gjort ni kan göra efterforskningar som en tjornalist ochskicka materialet til sverigevänliga tidningar eller svrigevänliga bloggar finns massor att göra gå på öppna kommunalmöten och tala vänligt och stödjande med SD politiker
Roberth Ström
12 augusti 2012 22:49
Sossarna startade skiten 1975. De ville skära ner på det 1989 men då förstörde Bengt Westerberg det. Efter det har det rullar på oavsett regering! Men kommunerna har självbestämmande och kan riva upp alal avtal med migrationsverket
god kväll Du vill dra nytta av en kredit för genomförandet av dina projekt, du vill dra nytta av en goodwill, du vill dra nytta av en kredit för dina studier, du vill byta bil, utrusta dig med elektriska apparater , erbjuda dig ett nytt hem. Tyvärr visar det sig att du är arbetslös, student eller student. Du är arbetslös, bankad eller förbudad för händelse som inte ligger utanför din kontroll, så ingen finansinstitut kommer att acceptera att låna dig. Du behöver dock finansiera det projekt du drömmer om och som hålls i Heart eller du vill fira med glädje. fler bekymmer att göra. Hitta din glädje när du har lösningen. Kontakta mig snabbt via mitt mail: beatriceriche8@gmail.com
Semesterlån erbjudande för 2017 semesterperioden god kväll Du vill dra nytta av en kredit för genomförandet av dina projekt, du vill dra nytta av en goodwill, du vill dra nytta av en kredit för dina studier, du vill byta bil, utrusta dig med elektriska apparater , erbjuda dig ett nytt hem. Tyvärr visar det sig att du är arbetslös, student eller student. Du är arbetslös, bankad eller förbudad för händelse som inte ligger utanför din kontroll, så ingen finansinstitut kommer att acceptera att låna dig. Du behöver dock finansiera det projekt du drömmer om och som hålls i Heart eller du vill fira med glädje. fler bekymmer att göra. Hitta din glädje när du har lösningen. Kontakta mig snabbt via mitt mail: beatriceriche8@gmail.com
På årets första dag blir detta blogginlägg det sista på bloggplatsen. Från och med idag finns bloggen enbart på Wordpress.
https://thoralfsblogg.com/
Jag har skrivit exakt 3 000 blogginlägg och fått drygt 108 300 kommentarer sedan det för...
När jag går igenom alla blogginlägg som jag skrivit under 2018 blir jag faktiskt både upprörd och deprimerad. Jag blir även förbannad och undrar vad som hänt med SD och vad det blivit för ett parti, om jag utesluts för vad jag skrivit på min blogg, h...
När jag idag funderade på om jag skulle skriva en liten nyårskrönika med länkar till ett intressant blogginlägg för varje månad under 2018 så hittade jag ett blogginlägg jag skrev i samband med Jimmie Åkessons besök i Kalmar under mars månad. Jimmie ...
Då är jag hemma igen efter en rundtur till mina barn och barnbarn under några dagar. Hockey igår kväll i Linköping. Bra match med lite nerv i slutet då LHC straffade Färjestad med 5-4.
Idag släpps de ”svenska” terroristerna efter at...
”De egentliga skälen till att Alfsson uteslöts är, enligt den övergripande information vi fått ta del av i ärendet, att han vid upprepade tillfällen de senaste åren agerat på ett sätt som allvarlig skadat partiets anseende, att han gett uttryck...